Co děláte pro své zdraví?

Co děláte pro své zdraví?
Václav Šimáček srp 22 0 Komentáře

Pravidelný pohyb pro tělo i mysl

Vyhnout se sedavému způsobu života a pravidelně se hýbat, to je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat pro naše zdraví. Jak nám moje zkušenosti a výzkumy ukázaly, pravidelný pohyb má na naše tělo mnoho pozitivních dopadů – zlepšuje náš krevní oběh, zvyšuje naši fyzickou i mentální kondici a pomáhá nám lépe se vypořádat se stresem. Je důležité myslet na to, že se nemusíme hned přihlásit do maratonu. Klidně může jít o pravidelné procházky, jízdu na kole nebo plavání. Klíčem je, že je tato aktivita pravidelná a že si ji užíváme.

Možná si pamatujete příběh o tom, jak jsem se rozhodl procházet se se svým nejmladším synem Antonínem každý večer po večeři. Začalo to jako zábavný způsob, jak strávit čas, ale postupem času jsme si uvědomili, že tyto procházky se staly integrální součástí našeho života. Antonín a já jsme nyní fyzicky zdravější a psychicky silnější díky našim pravidelným večerním procházkám.

Stravování s rozmyslem

Myslíte si, že zdravé jídlo je nudné a bez chuti? To je mylný názor, který jsem si také kdysi myslel sam. Ale pak jsem se pustil do experimentování se zdravými recepty a změnil jsem svůj názor. Zdravé stravování neznamená jen omezování, ale také objevování nových chutí a receptů. Stalo se to pro mě zábavným dobrodružstvím.

O drobném a zábavném incidentu: při jednom z mých prvních pokusů o zdravý recept na brownies (ano, takový recept opravdu existuje) se mi podařilo recept tak nepochopit, že jsem vytvořil něco, co by se dalo nejlépe popsat jako chocolate mud cake. Ale stále bylo zdravé a nakonec i chutné!

Sleep – nezbytná část naší zdravé rutiny

Nikdy bychom neměli podceňovat hodnotu kvalitního spánku. Je to základní stavební kámen pro naše fyzické i mentální zdraví. V dnešní době, kdy jsme neustále povzbuzováni k nespočtu aktivit a našemu životu dominuje stres, je lehké na kvalitní spánek zapomenout. Ale je to klíčové pro naše zdraví.

Nedávno jsem začal s řízenou meditací před spaním a zlepšilo to můj spánek o 100%. Pravidelné meditace pomáhají naší mysli vypnout a tím nám umožňují uvolnit se a spát lépe. Tato rutina se stala nedílnou součástí mého života a doporučuju to každému.

Stres - jak se s ním vypořádat

Všichni jsme již někdy zažili stres. Já vás ujišťuji, že to není nic jiného než součást našeho každodenního života. Ale jak se s ním vypořádat, to je ta důležitá otázka. Já se stresu snažím čelit hlavně tím, že se věnuji důležitým činnostem pro můj duševní i fyzický zdraví, jako je třeba pravidelný pohyb, stravování s rozmyslem a dostatek spánku.

Nikdy nezapomeňte, že se nesmíte bát žádat o pomoc, pokud se s něčím nedokážete vypořádat sami. Dobrým přítelem, rodinným příslušníkem nebo profesionálem může být dobré se o své starosti podělit.

Zdravý životní styl je cesta, ne destinace

A nakonec nejdůležitější věc, kterou bych chtěl sdělit. Zdravý životní styl je cesta, ne destinace. Je to dlouhodobý proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Ciníme to pro sebe, pro naši kvalitu života a proto je dobré se nenechat odradit případnými neúspěchy a problémy.

Nezapomeňte, že se na tuto cestu nemusíte vydat sami. Můžete se spojit s rodinou, přáteli nebo se připojit k nějaké skupině nebo komunitě. Já například mám štěstí, že mohu sdílet tuto cestu se svými syny Ladislavem a Antonínem. Je to pro mě skvělá motivace a odměna.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*