Co je nezdravý životní styl?

Co je nezdravý životní styl?
Václav Šimáček srp 22 0 Komentáře

Co je nezdravý životní styl?

Ahoj, jsem Václav a řeknu vám, co je to nezdravý životní styl. Ne, žádné přednášky, jen pár pravd o tom, jak může vypadat váš den, pokud si nedáváte pozor. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti. Byl jsem tam, prošel jsem si tím. Ale nebojte se, nejsem zde, abych vás kázal. Spíš bych to viděl jako chat mezi přáteli, o tom, jak se trochu lépe starat o sebe. Takže pojďme na to.

Ranní rituály pro dny plné stresu

Začněme od začátku. Ráno. Všichni to známe. Budík zvoní hodně brzy a vy máte pocit, že jste právě usnuli. Ignorujete první zvonění, pak druhé, třetí... až nakonec skončíte v koupelně se šálkem kávy v ruce, doufajíc, že vás proberou. A již jste nastartovali den plný stresu. Víte, co jsem objevil? Pokud vstanete jen o pár minut dříve a třeba se protáhnete nebo dýcháte, den se rozběhne úplně jinak.

Ale stále jsme v tom stresovém scénáři. Potřebujete rychlé snídani. Takže si dáte nějaký sladký croissant nebo obloženou bagetu na cestu. Ale to je chyba! Tělo potřebuje vyváženou snídani plnou bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Co plátek celozrnného chleba s avokádem a vejcem? Je to rychlé, zdravé a chutné.

Pracovní realita a úroveň stresu

Takže teď už jste v práci. A stres pokračuje. Nekonečné schůzky, splnění termínů, chůze po schodech nahoru a dolů, a samozřejmě více kávy nebo energetických nápojů, aby vás držely vzhůru. To je všechno fajn, ale co dělat pro sebe, aby bylo lépe? Našel jsem si způsob, jak se z toho dostat. Udělám si každých půl hodiny přestávky. Procházka, několik minut meditace nebo třeba jen chvilka pro sebe a káva. Ale ne káva na hit, ale pro chvilku klidu. Nevím, zda to funguje pro každého, ale mě to pomáhá.

Oběd? Mohu vám říct, že rychlé obědy z fast food restaurací nejsou cesta. Mohou vypadat jako skvělá volba, když na to máte jen chviličku, ale ve skutečnosti jen zvyšují vaši úroveň stresu a unavují tělo. Snažím se vybrat si zdravější variantu, třeba salát nebo něco doma připravené. A nezapomeňte na vodu. Vždy mám s sebou láhev vody a pijí ji po celý den.

Volný čas a jak se s ním vyrovnat

Jakmile skončí práce, je příliš snadné upadnout do pokušení a strávit večer před televizí s pizzou nebo hamburgerem a pivem. Věřte mi, vím, jaký je to lákavý nápad. Ale pokud chcete vést zdravější život, bude muset dojít k nějaké změně. A nemusí to být radikální kroky. Třeba jen zkusit nový recept na zdravou večeři nebo si místo toho dát sklenku vody nebo čaje místo piva.

Mým oblíbeným způsobem, jak trávit volný čas, je čtení nebo procházka. Ano, ano. Říkáte si, že jsem staromódní, ale věřte mi, že to je úžasný způsob, jak se odreagovat a nabrat novou energii.

Noční odpočinek aneb klíč ke zdravému životnímu stylu

Jedno je jisté. Bezpočet studií ukázalo, že dobrý spánek je klíčem k zdravému životnímu stylu. A já s tím mohu jen souhlasit. Měl jsem období, kdy jsem měl pocit, že na spánek není čas. Vstávání brzy, pozdní práce, večeře a není čas na spánek. Ale to je nesprávné. My, lidé, potřebujeme spánek. Takže, pokud si uděláte jen jednu věc pro své zdraví, tak ať je to dostatek spánku.

Je důležité vytvořit si pohodové prostředí pro spánek. Pohodlná postel, tmavý pokoj a klid. A zapomeňte na telefony a tablety před spaním. Přestože se může zdát, že pomáhají relaxovat, ve skutečnosti jen zvyšují úroveň stresu. Já osobně dávám přednost čtení knihy nebo poslechu klidné hudby. A co vy?

I když se může zdát, že vedeš nezdravý životní styl, věř mi, vždy existuje cesta, jak to změnit a zlepšit. Stačí malý krok, jedna změna. Já jsem to dokázal a věřím, že to dokážeš taky. Držím palce!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*