Co jíst ve stresu?

Co jíst ve stresu?
Klára Novotná srp 30 0 Komentáře

Jak na stresové krize? Pojďme začít u jídla

Jsem si jistá, že každý z nás prožil stresující okamžiky, kdy je největší touhou doslova "sežrat" potíže. Jsem jednou z těch osob, které mezitím, co řeší 101 věcí najednou, rády sáhnou po něčem sladkém či slaném. V tu dobu mi to možná přináší úlevu, ale následující den bych si přála, aby čokoláda nebyla tak neodolatelná. Petr mi s radostí připomene, že stres nelze vyřešit ani kilogramem čokolády. Je to jako s pokusy o zmírnění stresu, které končí na pohovce s velkou mísou zmrzliny. Ale co na tom je pravdy?

Jíme víc, když jsme ve stresu?

Abych odpověděla na tuto otázku, tak ano. Jsme biologicky naprogramovaní tak, že když jsme pod tlakem, náš tělo chce rychle doplnit energii a nejlépe to jde skrze jídlo bohaté na cukry a tuky. Kdo by také odolal lahodnému hamburgeru nebo křupavé pizze, když ho stres drží v kleštích? Bohužel, jakmile se to stane naším vzorcem, může to vést k zdravotním problémům. Proto je důležité se naučit, jak nejlépe zvládat stres a jak mu čelit zdravěji.. takže pojďme na to.

Naše mysl ovlivňuje, co jíme

Není žádným tajemstvím, že naše mysl má silný vliv na naše chuťové pohárky. Jakmile se cítíme napjatí, naše tělo začíná produkovat hormon zvaný kortizol, známý také jako "stresový hormon". Ten nás pohání k tomu, abychom konzumovali více kalorických potravin. Jídlo je jedním z nejprvejších zdrojů pohodlí a útulnosti, což je také důvod, proč se v těchto stresových okamžicích nám tak líbí čokoláda a sladkosti. Ale je důležité si uvědomit, že jídlo by nemělo být naším hlavním zdrojem útěchy.

Jak překonat stres hlady

Mým hlavním tipem pro překonání stresu je poslechnout si svoje tělo. Vaše tělo vás upozorní, když bude potřebovat víc jídla, víc spánku nebo víc odpočinku. Když je Petr pod tlakem, většinou si dá velký talíř zeleniny s kuřecím masem a rýží. Víte, že zelenina obsahuje značné množství vitamínu C, který pomáhá bojovat s úzkostí? Je důležité jíst vyváženě, aby vaše tělo dostalo všechny potřebné živiny. Ale neznamená to, že byste se měli zříci občasné pochoutky. Já například ráda sáhnu po tmavé čokoládě, která obsahuje látky prospěšné pro náš mozek.

Klíčem jsou malé kroky

Změna stravovacích návyků ve stresu není snadná věc. Ale věřte mi, čím více se budete snažit, tím lépe se budete cítit. Třeba tím, že si naservírujete menší porci, a pokud budete mít stále hlad, dojděte si pro další.

Nezapomeňte na hydrataci

A pro mě klíčová věc - hydratace. Každý den se snažím vypít alespoň 2L čisté vody. Voda má tolik benefitů pro naše tělo a ještě k tomu vůbec neobsahuje kalorie! Když se cítím nervózní, vždycky si dám sklenku vody a snažím se na chvíli zklidnit.

Pohyb jako zázračný lék na stres

A co mě nejvíce zklidňuje? Pohyb! Ať už je to joga, běhání nebo procházka s Petrem, pohyb mi vždy pomůže vyčistit hlavu a zrelaxovat. A bonus? Po cvičení mám vždy zvýšenou chuť na zdravé jídlo!

Tohle byla má rada na stres. Mějte na paměti, že nejsme dokonalí a že je v pořádku mít slabé dny. Důležité je se z nich zase postavit a jít dál. Držím vám palce!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*