Kdy je lepší cvičit ráno nebo večer?

Kdy je lepší cvičit ráno nebo večer?
Pavel Dvořák zář 16 0 Komentáře

Rozhodování mezi cvičením ráno a večer

Je čas, kdy bychom měli cvičit, tak důležitý jako to, co cvičíme? No, možná ano. Nedávno jsem se zaměřil na ranní cvičení a uvažoval, zda cvičení večer může být stejně efektivní, nebo dokonce lepší. Abych vám pomohl rozhodnout, který čas je pro vás lepší, je tu pár bodů, které můžete zvážit.

Jak teoretických znalostí se dostává do praxe

Teorie je všeobecně dobrá, ale dokud se nepromění v praxi, je to jen nuda. Rát bych poslal tuto záležitost do kouta, ale zdá se, že se do ní musím na chvíli ponořit. Existuje několik studií, které tvrdí, že ranní cvičení může být lepší pro hubnutí a večerní cvičení může být lepší pro budování svalů. Ale jak to zařadit do reálného života? Kdo má čas se probudit o pět hodin ráno, aby zvládl cvičení a správnou snídani předtím, než dorazí do práce? A co těch 300 push-upů, které musím dělat každý večer? Neříkejte mi, že ty nepředstavují cvičení! Nuže, přesnost těchto studií může v reálném životě trochu kolísat.

Jak se cvičení odráží na těle

Jak ranní, tak večerní cvičení mají své výhody. Ranní cvičení může pomoci s hubnutím tím, že zvyšuje vaši metabolismus, zatímco večerní cvičení vám může pomoci při budování svalů. Nejen, že večerní cvičení může posílit vaše svaly, ale může také usnadnit spánek. Který čas je lepší, záleží na vašich osobních cílech a preferencích. Samozřejmě, jak by řekl můj pes Max, jsem pravděpodobně nejlínější člověk na Zemi, když je řeč o ranním cvičení. Ale pokud chcete zvýšit svou hmotnost, budete asi chtít zahrnout nějaké večerní cvičení.

Jak se odlišuje ranní a večerní cvičení

Je nutné zdůraznit, že ranní a večerní cvičení jsou velmi odlišné. Ranní cvičení je běžně charakterizováno vyšší intenzitou a kratším trváním, zatímco večerní cvičení obvykle zahrnuje delší sekvence nižší intenzity. Pro některé lidi může být tato změna tónu během dne přínosem, zatímco pro jiné může být na obtíž. Například, pokud jste byli během dne velmi aktivní, večerní cvičení může pro vás být obtížnější, ale pokud jste měli klidný den, večerní cvičení by pro vás mohlo být přínosem.

Co by měl každý sportovec vědět

Být sportovcem není jen o tom být ve formě, ale také o tom, jak efektivně a správně využít energii svého těla. Pokud se chystáte na vytrvalostní závod jako je maraton, měli byste pravděpodobně běhat v čase, který odpovídá času konání závodu. Pokud plánujete těžký tréninkový den, budete chtít začít brzy ráno, kdy je vaše tělá plné energie. Pokud jde o posilování, vaše tělo potřebuje hodně odpočinku a to je důvod, proč by měli všichni vážní sportovci zahrnout do svého tréninkového plánu dostatek odpočinkových dní.

Co víme o provedených studiích

Jedna studie zveřejněná v Journal of Applied Physiology tvrdí, že ranní cvičení aktivuje více genů spojených s metabolizmem tuků než večerní cvičení. Další studie zveřejněná v British Journal of Nutrition tvrdí, že cvičení provedené ve večerních hodinách vede ke zvýšení svalové hmoty a snížení tělesné hmotnosti. Takže co z toho si máme vzít? Opět záleží na vašich osobních cílech. Jestliže hledáte způsob, jak zvýšit svou svalovou hmotu, možná budete chtít zkusit cvičení ve večerních hodinách. Ale pokud chcete zhubnout, ranní cvičení by mohlo být pro vás lepší volbou.

Co nám radí odborníci

Většina odborníků se shoduje na tom, že nejlepší čas na cvičení je tehdy, kdy se cítíte nejvíce energií. Pro některé lidi to může být ráno, pro některé odpoledne a pro jiné večer. Podle mé zkušenosti, nejlepší je vzít tuto radu s rezervou. Jejich "nejlepší" čas je pravděpodobně odlišný od vašeho "nejlepšího" času. To znamená, že musíte poslouchat své tělo a rozhodnout se, který čas je pro vás nejlepší. Najít ten správný čas na cvičení může být trochu jako hledat tu správnou párku na grilu. Můj pes Max je v tomto expert.

Suma sumárum, ať už jste ranní ptáče nebo noční sova, vaše volba cvičení by měla odrážet váš životní styl a preferenci. Vždyť, jak říkají, hlavní je být v pohybu! Na závěr se vše boiluje na jednu jedinou věc - cvičení by mělo být zábava, takže si udělejte víc toho, co vás baví a méně toho, co vás nebaví.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*