Kdy začít děti učit lyžovat?

Kdy začít děti učit lyžovat?
Jan Novotný zář 2 0 Komentáře

Kdy je nejlepší doba zahájit výuku lyžování?

Ještě předtím, než se pustíme do konkrétních rad a lákavých tipů, položme si otázku - existuje ideální věk, kdy by měli rodiče začít s výukou lyžování svých dětí? No, neexistuje žádné striktní pravidlo, ale podle odborníků by měli být kluci a holky zhruba ve věku 4 až 5 let, když jim poprvé obujeme lyže na nohy. Důležité je vzít v úvahu fyzickou a psychickou připravenost dítěte. Jestliže je dítě aktivní a má zájem o sporty, je v ideálním stavu, aby se pustilo do tohoto zimního sportu. Pokud jste vy a Lenka nadšení lyžaři, zřejmě to budou chtít vyzkoušet i vaše děti. Matyáš nemohl čekat, až začne!

Náš první výlet na sjezdovku

Když jsme se rozhodli, že je čas, aby Matyáš vstoupil do zasněženého světa lyžování, byla to pro nás všechny velká událost. Lenka a já jsme si uvědomili, že je důležité zvolit začátečnickou sjezdovku pro první výuku. Toto by nemělo být podceňováno. Zvolili jsme sjezdovku, která je známa svou klidnou atmosférou a příjemným prostředím pro mladé lyžaře. Pro nás byl prioritou bezpečnost. Ještě více než skvělé lyžařské podmínky byl důležitý ten správný přístup a trpělivost. A tak jsme začali s prvními pokusy.

Rady pro první lekce na svahu

Když jste na svahu poprvé s dítětem, mohou nastat některé komplikace. Jak říká staré přísloví, do třetice všechno dobré. Důležité je neusilovat o rychlé výsledky během prvních dní. Udělejte první zkušenosti na lyžích pro dítě zábavné. Hry, zábava a vzrušení jsou tím, co by mělo vést první dny na svahu. Nebojte se využít kreativity a zařadit výuku do hry. Lenka provedla skvělou práci s tím, když Matyášovi vytvořila překážkovou dráhu pomocí lyžařských hůlek. Byla to zábava a zároveň účinné učení.

Investování do kvalitního vybavení

Dobře upravené lyže a vhodně vybrané boty jsou položky, které mnoho rodičů podceňuje. Pravdou však je, že pokud se dítě na svahu necítí pohodlně, stěží ho bude bavit výuka lyžování. Je tedy velmi důležité pečlivě vybírat dětské lyžařské vybavení. Doporučuji nakupovat v specializovaných prodejnách, kde odborníci pomohou vybrat ideální vybavení pro vaše dítě. Při výběru lyžovacích bot mějte na paměti, že by měly být pohodlné, ale ne příliš volné. Boty by měly obepnout nohu tak, aby dítě mělo dostatečnou kontrolu nad lyžemi. Osobně s Lenkou dáváme přednost kvalitě před cenou, protože víme, že to je investice do bezpečí a pohodlí našeho syna, Matyáše.

Lyžování pod dohledem instruktora vs. domácí výuka

Existuje celé spektrum názorů na to, zda je lepší nechat děti učit se lyžovat pod dohledem kvalifikovaných instruktorů, nebo zda je lepší učit je sami na domácí půdě. Z naší zkušenosti můžeme říct, že smíšená metoda funguje nejlépe. Usměrnění professionala může být pro děti velmi užitečné. Na druhou stranu, rodičův dohled a podpora vytvářejí příjemnou atmosféru pro dítě a pomáhají mu cítit se bezpečně a pohodlně. Naše smíšená metoda je, že necháváme Matyáše navštívit lekce s instruktorem, ale také s ním trávíme dostatek času na sjezdovce sami. Tím je schopen co nejlépe využít své nově nabyté dovednosti a my můžeme sledovat jeho pokrok.

Bezpečnost – Nejdůležitější prvek lyžování

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Nezáleží na tom, jak dobře vaše dítě lyžuje nebo jak rychle se učí, pokud není bezpečné. Bezpečnost na sjezdovce znamená mnoho věcí: vždy nosit helm, používat správné vybavení, vždy držet se v ohraničených oblastech a vždy být vědom si ostatních lyžařů kolem. Účast na bezpečnostních kurzech a vzdělávacích programech je také vynikajícím nástrojem pro navýšení bezpečnosti na svahu. V naší rodině je bezpečnost na prvním místě a stejně tak by to mělo být i u vás.

Na závěr bych rád dodal, že výuka dětí lyžovat je něco, co by mělo být prováděno s velkou péčí, profesionalitou a laskavostí. Nejde také jen o učení nových dovedností, ale také o sdílení radosti z pohybu a zimních radovánek. Jděte do toho, přátelé, vaše děti vás budou milovat za to!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*