Co je NHL? - National Hockey League

Co je NHL? - National Hockey League
Karel Vokurka čen 17 0 Komentáře

National Hockey League (NHL) je jednou z nejznámějších a nejrespektovanějších hokejových lig na světě. Tato profesionální liga zahrnuje týmy z Kanady a USA a její bohatá historie a rivality přitahují fanoušky z celého světa.

Pokud jste fandou sportu a chcete se dozvědět více o NHL, její historii, pravidlech, nejlepších hráčích a týmech, které tvoří tuto ligu, jste na správném místě. Čeká vás cesta plná zajímavostí a užitečných tipů.

Historie NHL

National Hockey League (NHL) byla založena v roce 1917 v Kanadě. Ligy, které ji předcházely, byly plné problémů s financováním a organizací. Zpočátku mělo NHL jen čtyři týmy: Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators a Toronto Arenas. Tyto týmy postavily základy velmi úspěšné ligy, kterou dnes známe.

Během let se NHL rozšiřovala nejen geograficky, ale také ve velikosti a popularitě. Ve 40. letech 20. století hrála tzv. "Original Six" éra, kdy ligu tvořilo šest týmů: Boston Bruins, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, New York Rangers a Toronto Maple Leafs. Tato éra trvala do roku 1967, kdy liga začala přidávat další týmy a měnila strukturu.

Roku 1967 došlo k masivní expanzi, kdy se NHL rozšířila na 12 týmů zavedením nových franšíz jako St. Louis Blues, Minnesota North Stars, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins a California Seals. Díky tomu se zvýšila konkurence i popularita ligy. Další významná expanze přišla v roce 1979, kdy se liga spojila s World Hockey Association (WHA) a přidala týmy jako Edmonton Oilers, Hartford Whalers, Quebec Nordiques a Winnipeg Jets.

V roce 1993 přivítala NHL první tým mimo Kanadu a USA, jímž byli San Jose Sharks. V současnosti má liga 32 týmů rozdělených do dvou konferencí: Východní a Západní konferenci. NHL je považována za nejprestižnější ligu ledního hokeje na světě a domovem mnoha nejlepších hráčů historie i současnosti.

Jedním z největších okamžiků v historii NHL byl "Miracle on Ice" na Zimních olympijských hrách 1980 v Lake Placid, kdy amatérský tým USA porazil dominantní sovětský tým. Tento okamžik inspiroval mnoho mladých sportovců a posílil popularitu ledního hokeje nejen v USA, ale celosvětově.

Legendy jako Wayne Gretzky, známy též jako "The Great One", definovaly éru v 80. a 90. letech. Gretzky drží mnoho rekordů v NHL, včetně nejvíce bodů v kariéře. Další z ikon NHL je Gordie Howe, který hrál profesionálně více než 30 let a stal se synonymem pro tvrdý a dlouhověký styl hraní.

"Lední hokej je život. Zasvětil jsem mu každý den a miluji ho stejnou vášní, jakou jsem měl jako malý kluk." – Wayne Gretzky

Některé historické momenty, jako první vysílání zápasů NHL v televizních přenosech v 50. letech, otevřely lední hokej milionům diváků po celém Severní Americe. V roce 2005 došlo k prvnímu lockoutu, kdy celá sezóna byla zrušena kvůli sporům mezi majiteli týmů a hráčskou asociací. I přes tyto výzvy NHL pokračovala v růstu a posilování své značky.

Pravidla hry

Pravidla NHL jsou navržena tak, aby byla hra co nejvíce férová a bezpečná. Dodržování pravidel zajišťují rozhodčí, kteří jsou neustále na ledě. Každý zápas řídí čtyři rozhodčí: dva hlavní a dva čároví. Hlavní rozhodčí jsou zodpovědní za posuzování přestupků a udělování trestů, zatímco čároví rozhodčí kontrolují přerušení hry a postavení mimo hru (offsides) a zakázané uvolnění (icing).

Hokejový zápas v NHL trvá 60 minut, rozdělených do třech 20-minutových třetin. Mezi třetinami je patnáctiminutová přestávka. Pokud je po základním hracím čase skóre nerozhodné, následuje prodloužení, které má v základní části jiná pravidla než v play-off. V základní části se hraje 5 minut prodloužení s třemi hráči na každé straně. Když žádný tým neposune skóre, následuje série nájezdů, která rozhodne o vítězi.

Jedním z výrazných pravidel je pravidlo zakázaného uvolnění. To znamená, že pokud tým vystřelí puk z vlastní poloviny za brankovou čáru soupeře, aniž by se ho někdo dotkl, hra se přeruší a následuje vhazování v útočném pásmu soupeřova týmu. Toto pravidlo má zabránit zdržování hry a otevírat více prostoru pro ofenzivní hru.

„Zakázaná volnění zajišťují, že se hra nezpomalí a zůstane plynulá,“ říká bývalý hokejista a současný analytik, Ray Ferraro.

Dalším klíčovým prvkem jsou tresty. Hráči mohou být potrestáni za různé přestupky, například za sekání, hákování, vysokou hůl, držení, nebo za nebezpečné zákroky jako je úder kolenem. Tresty mohou být menší (dvě minuty), větší (pět minut), nebo zvlášť vážné (deset minut nebo vyloučení do konce zápasu).

Brankáři mají v NHL zvláštní pravidla. Mohou hrát puk pouze v omezené části za svou brankou, známé jako trapezoid. Toto pravidlo bylo zavedeno proto, aby se omezila dominance brankářů v kontrole hry pukem. Díky tomu mají hráči větší šanci na vytvoření ofenzivních příležitostí.

Taktéž důležitý je koncept 'offsidu'. Tento termín označuje situaci, kdy hráč vstoupí do útočné zóny dříve než puk. Pokud k tomu dojde, hra se přeruší a následuje vhazování ve středním pásmu. Offsidy pomáhají udržovat férovou a vyrovnanou hru, protože brání hráčům získat nefér výhody.

Na závěr, pravidla NHL jsou pečlivě navržena k zajištění dynamiky a bezpečnosti hry. Od základních principů, jako jsou délka zápasu a přerušení hry, až po specifická pravidla týkající se brankářů a trestů - všechna tato pravidla spolupracují na tom, aby NHL byla jednou z nejkonkurenčnějších a nejzajímavějších hokejových lig na světě.

Nejlepší hráči

V historii NHL se objevilo mnoho výjimečných hráčů, kteří posunuli hranice toho, co bylo považováno za možné v ledním hokeji. Jeden z nejikoničtějších hráčů všech dob je Wayne Gretzky, který má přezdívku "The Great One". Gretzky drží mnoho rekordů v NHL, včetně nejvíce nasbíraných bodů v kariéře, které činí neuvěřitelných 2857. Jeho dominance na ledě z něj udělala legendu, kterou respektují nejen fanoušci, ale i samotní hráči.

Kromě Gretzkyho je třeba zmínit Bobbyho Orra, který přinesl revoluci v roli obránce. Orr byl známý svou schopností kombinovat vynikající obranné dovednosti s útočnými. Jako první obránce v historii vyhrál bodování ligy a jeho schopnost kontrolovat hru z pozice obránce byla nevídaná. Jeho kariéra byla bohužel zkrácena kvůli zraněním, ale jeho vliv na hru je nezpochybnitelný.

Současnou tváří NHL je Connor McDavid, který je považován za jednoho z nejrychlejších a nejtalentovanějších hokejistů. McDavid, který v současnosti hraje za Edmonton Oilers, se proslavil svou rychlostí a schopností vytvořit gólové příležitosti i z nemožných situací. V roce 2017 získal Hart Trophy, cenu pro nejužitečnějšího hráče ligy, což jen potvrzuje jeho kvality.

Síň slávy hokeje je plná jmen jako Mario Lemieux, Gordie Howe a Jaromír Jágr, kteří všichni přispěli ke slávě NHL. Gordie Howe, známý též jako "Mr. Hockey", hrál profesionální hokej až do svých 52 let a je považován za jednoho z nejtvrdších hráčů, kteří kdy nastoupili na led. Mario Lemieux, který strávil většinu své kariéry v Pittsburgh Penguins, překonal mnoho zdravotních problémů, aby se stal jedním z nejproduktivnějších útočníků.

Nemůžeme zapomenout ani na Jaromíra Jágra, českého útočníka, který dodnes drží mnoho rekordů. Jágr hrál v NHL více než 20 let a je druhý v historickém bodovém žebříčku, hned za Gretzkym. Se svou neúnavnou pracovní morálkou a neuvěřitelnou láskou k hokeji se stal inspirací pro mnoho mladých hráčů po celém světě.

Další významní hráči zahrnují Sidney Crosbyho, který je považován za přímého nástupce Gretzkyho a Lemieuxe. Crosby, kapitán Pittsburgh Penguins, vedl svůj tým k několika Stanley Cup vítězstvím a je známý svou precizní hrou a vůdcovskými schopnostmi.

Tabulka níže ukazuje některé z nejvýznamnějších hráčských rekordů v NHL:

HráčRekordHodnota
Wayne GretzkyNejvíce bodů v kariéře2857
Wayne GretzkyNejvíce gólů v kariéře894
Jaromír JágrDruhý v bodování1921

Citát od Wayna Gretzkyho to vše shrnuje:

"Mistrovství není o tom být dokonalý. Je to o tom být lepší než ostatní."
Hvězdy NHL jsou důkazem toho, že tvrdá práce a talent mohou vést k nesmrtelnosti na ledě.

Týmy a stadiony

NHL sestává z 32 týmů, rozdělených do dvou konferencí – Východní a Západní konference. Každá konference se dále dělí na dvě divize. Východní konference má Atlantickou a Metropolitní divizi, zatímco Západní konference má Centrální a Pacifickou divizi. Historicky je mnoho týmů spojeno s městy, která mají bohatou tradici ledního hokeje a často jsou jejich stadiony považovány za svatyně tohoto sportu.

Jedním z nejznámějších stadionů je bezpochyby Madison Square Garden, domovský stadion New York Rangers. Tento stadion je ikonickou stavbou nejen pro NHL, ale i pro celosvětový sport a zábavní průmysl. Od svého otevření v roce 1968 hostil nespočet legendárních momentů.

Dalším významným místem je Bell Centre v Montrealu, kde hraje svůj hokej tým Montreal Canadiens. Tento stadion, otevřený v roce 1996, se může pochlubit jednou z nejvášnivějších fanouškovských základnami v celé lize. Jeho předchůdce, slavný Forum, je často označován jako „domov hokeje“.

„Montreal Canadiens jsou jednoznačně ikonickým týmem v historii NHL. Jejich fanoušci jsou jedni z nejvěrnějších a jejich stadion žije hokejem každým okamžikem,“ řekl bývalý hráč a nyní sportovní komentátor Ray Ferraro.

V Západní konferenci mají své hokejové pevnosti týmy jako Chicago Blackhawks se svým United Center, nebo Los Angeles Kings, kteří bojují na ledě Staples Center. United Center, známý též jako „Madhouse on Madison“, je domovem Blackhawks od roku 1994 a je plný historie a úspěchů, včetně několika vítězství Stanley Cupu.

Staples Center v Los Angeles, kde kromě Kings hrají i basketbalové týmy Lakers a Clippers, je moderní zařízení, které bylo otevřeno v roce 1999. Díky své strategické poloze v srdci LA a modernímu vybavení patří mezi nejvyhledávanější arény v NHL.

Rozložení týmů a konferencí

Sezóna NHL je dlouhá a náročná, s 82 zápasy hranými během základní části. Týmy bojují nejen o prvenství ve svých divizích, ale také o umístění, které jim zajistí co nejlepší pozici pro play-off. Úspěšné týmy mají možnost zvednout nad hlavu vysněný Stanley Cup, což je nejprestižnější trofej v hokejovém světě.

Podobně jak je tomu v Evropě u fotbalových lig, i v NHL se setkávají veliké historické kluby s nováčky. Od legendárních týmů jako jsou Toronto Maple Leafs, které hrají na Scotiabank Arena, až po novější týmy jako Vegas Golden Knights, jejichž domovem je T-Mobile Arena. Každý stadion má svou vlastní atmosféru a příběhy, které přispívají k celkové kultuře a tradici NHL.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*