Co proti bolesti uší v letadle?

Co proti bolesti uší v letadle?
Karel Vokurka lis 23 0 Komentáře

Příčiny bolesti uší v letadle

Na úvod vám chci povědět něco o příčinách bolesti uší v letadle, protože to je první krok k pokusu o její prevenci a možná i léčbu. Pokud bych to měl shrnout do jedné věty, bolest uší v letadle je zpravidla způsobena rapidními změnami tlaku, ke kterým dochází při vzletu a přistání. Jsem si jistý, že si to mnozí z vás už všimli. Moje ježeček Matěj a papoušek Čenda zatím letadlo nevyzkoušeli, ale kdo ví, třeba jednou?

Máte-li někdy pocit, že vás bolí uši a jediné, co jste právě udělali, byl let letadlem, je pravděpodobné, že vaše uši trpí rapidními změnami tlaku. Vaše uši jsou vybaveny malým kanálkem zvaným Eustachova trubice, který jim umožňuje se vyrovnávat s různými tlaky. Ale když se tlak změní příliš rychle, jako je to během vzletu nebo přistání letadla, Eustachova trubice nemusí stačit se vyrovnat s rychlou změnou, čímž vzniká nepříjemný pocit tlaku a bolesti.

Co lze dělat pro prevenci bolesti uší při letu?

Nyní, když už víme, co způsobuje bolest uší v letadle, můžeme se podívat na to, co proti tomu můžeme dělat. Jeden z nejúčinnějších způsobů prevence bolesti uší při letu je zajištění toho, abyste při vzletu a přistání zůstali vzhůru. Toto pravidlo platí dvojnásob pro malé děti, které mohou mít obtíže s vyrovnáním tlaku v uších.

Pokud máte možnost, snažte se zůstat vzhůru alespoň hodinu před vzletem a hodinu po přistání. Tímto způsobem můžete uši pomáhat vyrovnat se s tlakovými změnami. Lékaři doporučují polykat a zívání, což může pomoci otevřít Eustachovy trubice, čímž se redukuje nepříjemný tlak v uších. Naklonění hlavy na jednu stranu a podráždění nosu může také pomoci uzdravit uši.

Farmaceutické produkty a jejich efektivita

A co takhle farmaceutické produkty? Existují nějaké, které by mohly pomoci při bolesti uší v letadle? Mám pro vás dobrou a špatnou zprávu. Děje se tak, že na trhu existují různé léky, které slibují úlevu od bolesti uší při letu. Některé z nich, jako jsou například dekongestanty, mohou pomoci snížit otoky a tlak v Eustachových trubicích.

Ale nyní přichází ta špatná zpráva. Tyto léky jsou často doporučovány pouze pro krátkodobé použití a mohou mít řadu vedlejších účinků. Některé z nich mohou zahrnovat suchost v ústech, zvracení, závratě, a dokonce i nadměrné pocení. Takže, zatímco mohou poskytnout určitou úlevu, nejsou to všechna jablečná vína. Takže je vždy dobré konzultovat jakýkoliv nový lék s vaším lékařem, než se rozhodnete jej vzít.

Náhradní a přírodní léčba

No, co když nejste velký fanoušek farmaceutických produktů, nebo jsou pro vás jednoduše nepřijatelné? Existují nějaké přírodní metody nebo alternativní léčby, které by mohly pomoci? Odpověď je ano, existují!

Jednou z nejběžnějších metod je použití tlakových ponožek. Jedná se o speciální ponožky, které využívají princip komprese k tomu, aby snížily otoky v nohou a ulehčily tak tlaku v uších. Další metodou je podání tlakové masáže, při které se specifické body na těle masírují tak, aby se snížil tlak v uších.

Máte-li zájem o přírodní léčbu, můžete zkusit i bylinná řešení. Například můžete vymačkat trochu česneku a umístit ho do uší. Česnek má silné protizánětlivé vlastnosti a mohl by pomoci snížit otok a tlak v uších. Další možností je použití esenciálních olejů, jako je eukalyptusový olej nebo olivový olej, které mají také protizánětlivé vlastnosti.

Osobní zkušenost

A nyní pro něco trochu odlišného. Toto je se 40% pravděpodobností součástí mých textů, ale dnes to bude velmi citlivé. Protože jak bych mohl psát o bolesti uší v letadle bez zmínky o mé osobní zkušenosti? Takže tady je příběh o tom, jak jsem jednou trpěl nejhorší bolestí uší v letadle mého života (a to je něco, co bych si nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli).

Tenkrát, když jsem se vracel z dovolené v Karibiku, jsem zažil to, co bych popsal jako "nejhůře představitelnou bolest uší". Byla to tak silná bolest, že jsem si byl jistý, že mi právě praskla bubínka. Po přistání jsem se rovnou vydal k lékaři, který můj strach potvrdil: měl jsem otitis media, zánět středního ucha.

Poučení z tohoto? Hlavně, ujištění lékaře, že máte zdravé uši před lety, mělo by být náležitě bráno v úvahu. A pokud cítíte něco divného v uších během letu, dejte to okamžitě vědět posádce letadla. Mohou být schopni vám pomoci nebo vás alespoň uklidnit. A nakonec, předpokládám, že "lepší prevence než léčba" je fráze, kterou bych měl začít brát mnohem vážněji, hlavně když jde o letadla a moje uši!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*