Jak se boduje tenis?

Jak se boduje tenis?
Klára Novotná zář 3 0 Komentáře

Osnovy bodovacího systému v tenise

Ostatně předpokládám, že pokud čtete tento článek, máte přinejmenším základní zájem o tenis. Je to sport nabitý emocemi, dynamikou a také uklidňující příjemným poklidem, když sledujete tenistu při servisu a zatajeném dechu očekáváte, jak se míč odrazí. Ten, kdo opravdu rozumí tenisu, ví, že je to o mnoho více než jen o tom, kdo udeří míč. Spousta lidí však stále nechápe, jak se boduje tenis. Právě proto jsem se rozhodla tomu věnovat tento článek.

Rozdělení hry: Sety, hry, body

Nejdříve je důležité pochopit, že tenisový zápas se skládá ze tří základních částí: setů, her a bodů. Zápas se hraje na několik setů (většinou tři nebo pět), set se hraje na několik her (do šesti nebo sedmi) a hra se hraje na několik bodů. Je to jako ruská panenka, která se otevírá a odkrývá další a další vrstvy. Je to trochu jako s přáteli hrát hru na několik kruhů - no dobře, možná bez křiku a emoce, které s sebou přináší tenisový zápas!

Hrubý bodový systém

Základní bodování v tenise je poměrně jednoduché a nepoužívá se klasické počítání 1,2,3. První získaný bod dává hráči 15 bodů, druhý 30 a třetí 40. Pokud hráč získá čtvrtý bod při stavu 40:40, vyhrává hru. Pokud se dostanete do situace 'deuce' (40:40), musíte získat dva body v řadě, aby jste vyhráli hru. Ještě složitější? To je OK, vzpomněla jsem si, jak zmatený byl můj papoušek Kiki, když jsem se ho pokusila učit hrát Šachy. Asi stejně jako já, když jsem poprvé slýchala o deuci.

Tajemství tie-breaku

Tie-break, neboli rozhodující hra je speciální typ hry, který nastává, pokud je skóre v setu 6:6. I zde je počítání bodů trochu 'non-standardní'. Hraje se totiž do sedmi bodů, ale i zde je potřeba zvítězit dvěma body rozdílu. Pokud tedy hráč získá sedmý bod při skóre 6:6, ještě to neznamená, že vyhrál. Musí získat ještě další bod, aby se ujistil výhry. Jako když si moje dcera Jindřiška hraje na ukrytou, a sice si myslíte, že jste vyhráli, protože jste ji našli, ale pak si uvědomíte, že vlastně 'chytá', takže hru ještě nejste vyhráli.

Význam servisu v bodování

Servis, neboli podání, je zřejmě nejdůležitějším úderem v tenisu a má také klíčovou roli v bodování. Pokud serverujete, získávate kontrolu nad hrou a určůjete rytmus, což může velmi ovlivnit výsledky hry. Říkám to často, ale servis v tenisu je jako dobrá snídaně ráno. Pokud vás nezklame, máte dobrou šanci na skvělý den!

Samozřejmě, stejně jako u všeho ostatního, je důležité si uvědomit, že podrobnosti jsou důležité. I když se zdá, že pravidla tenisového bodování jsou složitá, vše se stane mnohem snadnějším, jakmile je pochopíte. Stejně jako u ledových kostek v drinku, může se zdát složité, ale pokud chcete nezředěný zážitek, stojí za to tomu porozumět.

A jestli něco ze svého života, vždyť já mám tolik příběhů! Ale jako maminka a tenisová nadšenka si nemyslím, že je něco lepšího než sledovat své dítě hrát tenis - no, možná kromě oslavě vítězství s křupavou pizzou po náročném zápase.

Bez ohledu na to, jestli jste nováček v tenise nebo zkušený veterán, doufám, že vám tento článek pomohl lépe pochopit, jak se boduje tenis. Možná vám bude připadat divné, ale jednou si možná budete moct užívat tenisový zápas jen tak, jako jsem já mohla užívat sledování té krásy a emocí, kterou může tenis přinést. Možná dokonce i Kiki si zkusí dát malý tenisový zápas - kdo ví!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*