Jak se donutit k jídlu?

Jak se donutit k jídlu?
Jan Novotný zář 14 0 Komentáře

Uvolnění vztahu k jídlu

Pro začátek – je důležité si uvědomit, že jídlo je více než jen něco, co musíme konzumovat, aby nás to udrželo naživu. Jídlo je zážitek. Jídlo je kultura. Jídlo je láskavý dopis tělu, které nás denně poslouchá. Ale co když u sebe nevidíme chuť k jídlu? Jak se můžeme donutit k jídlu, když nám to nic neříká, nebo když ho dokonce může bránit nějaká fyzická či psychická překážka, jako například stres nebo nemoc?

Moje osobní zkušenost s tímto je dosti běžná. Jsem učený “zákazník“ rychlého občerstvení a těstovin, ostatně, kdo by odolal tak snadné a rychlé volbě, že? Ale jednou jsem se probudil a udělal změnu. Bylo to těžké, ale dnes se cítím lépe než kdykoli předtím – a bylo to prostě tím, že jsem se naučil milovat jídlo.

Akceptace Jídla

Někdy se dostaneme do bodu, kdy pro nás jídlo přestane být příjemné. Móda štíhlé postavy nám někdy dokáže vtlouci do hlavy, že jídlo je něco, čeho bychom se měli obávat. To může vést k narušenému vztahu s jídlem, a v extrémních případech dokonce k poruchám příjmu potravy. Proto je důležité naučit se jídlo akceptovat. Chápat, že jídlo je přítel a ne nepřítel, může být klíčový krok. Dejte si načas, pokud jste na tomto místě. Je to proces a je důležité být k sobě milosrdný a trpělivý.

Vyzkoušejte nové chutě

Snažte se pravidelně zkoušet nové chutě. Kdo ví, třeba objevíte nějaké jídlo, které si zamilujete a které bude pro vás motivací k jídlu. Já jsem tímto způsobem uvízl na jídlech typu sushi a ústřice - kdo by to byl řekl! Je to skvělý způsob, jak prozkoumat svět kuchyně a přitom vykopnout svou chuť k jídlu.

Přestavte si jídelníček

Možná začněte jíst jinak. Rozdělte svůj denní příjem na vyvážené porce a zkuste jíst více malých jídel během dne. Mohli byste také vyzkoušet nějakou dietu, jako je mediteránská nebo veganská dieta. Já jsem se zamiloval do mediteránské diety a od té doby jsem si opravdu začal užívat jídlo více než kdy jindy. Pravidelné jídlo zahání hlad a může pomoci snížit nechutenství.

Nevynechávejte snídaně

Důležitost snídaně je něco, co slyšíme už od dětství, ale jak často to opravdu děláme? Je to první jídlo dne a je důležité, abychom měli energii během dne. Já osobně jsem byl vždycky tím, kdo by vypil půl litru kafe a vyrazil do práce bez nějakého solidního jídla v žaludku. Ale od chvíle, co jsem začal jíst vyváženou snídani, jsem se cítil více energizován, a co je hlavní, měl jsem během dne větší chuť k jídlu.

Vyzkoušejte různé metody vaření

Nejen samotné jídlo, ale také způsob, jakým je připravené, můžeme měnit. Ať už se jedná o pečení, vaření, grilování, smažení nebo surovou stravu, každá metoda se může hodit pro jiný druh chuti. Například já mám rád pečené kuře, ale není nic lepšího než grilovaná zelenina. Experimentujte a najděte svou oblíbenou metodu vaření.

Zaměřte se na prezentaci pokrmu

Není tajemství, že jídlo, které vypadá dobře, chutná lépe. Jakmile začnete své pokrmy upravovat tak, aby vypadaly přitažlivě, zjistíte, že vaše chuť k jídlu se zvýší. Upřímně, neměl jsem vůbec žádnou touhu jíst, pokud to vypadalo jako nepořádek. Jakmile jsem začal dělat malé estetické úpravy, jako je rozložení potravy na talíři nebo přidání několik barev, najednou jsem měl větší touhu jíst.

Hravost při vaření

Vaření může být terapeutické, ale také může být velmi zábavné. Vyzkoušejte něco nového a buďte kreativní. Dejte si vlastní výzvy - třeba zkuste vařit jídlo pouze z jedné barvy, nebo vytvořte pokrm inspirovaný jinou zemí. Já osobně mám rád výzvy, které většinou objevím na internetu. Například jednou jsem se pokusil připravit pokrm pouze z ingrediencí, které měly na začátku písmeno "k". Výsledek? Kuskusový koláč s koriandrem a kuřecím masem. Nejen, že jsem se během vaření dokázal rozesmát, ale také mi to pomohlo objevit nové chutě a učinilo můj vztah k jídlu o dost zábavnější.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*