Jak se jmenuje Zakladatel aikida?

Jak se jmenuje Zakladatel aikida?
Jana Kopecká zář 19 0 Komentáře

Zakladatel aikida: první setkání

Jejda, kde mám začít, to je otázka! Měla jsem v úmyslu začít tím, jak jsem se poprvé setkala s aikidem, ale to by bylo asi trochu zavádějící, protože byste si mohli myslet, že jsem sama vyčnívající postava v historii aikida. Pro mě význam však spočívá ve skutečném zakladateli aikida, jehož jméno jménem Morihei Ueshiba.

Odsun od reality: cesta k vytvoření aikida

Morihei Ueshiba je muž, který stál u zrodu aikida. Bylo to těžké období ve světě, protkané válkami a konflikty, a pan Ueshiba byl nořen přímo do toho, v první linii jako vojenský instruktor a bojovník. Ale někde v hloubi této temnoty začal nacházet světlo. Došel k závěru, že pravým cílem bojového umění by nemělo být porušování druhých, ale sjednocení a harmonie.

Jak jsem řekla, nebývá život zakladatele aikida přímočítejší než většina našich životů. Byl to muž, který byl zasvěcen do několika bojových umění a stal se mistrem v mnoha z nich. Ale vždy měl pocit, že mu něco chybí. Šerpoucí inspiraci z náboženství a filozofie své doby, usiloval o vytvoření umění, které by bylo více než jen soustředění se na vítězství nad druhými.

Spiritualita a význam aikida

Aikido je fungující směs bojových technik a duchovní filozofie, a tento jedinečný mix je to, co ho dělá tak úžasným. Ale dost o mně, pojdme se podívat na život Morihei Ueshiba trochu blíže, abychom pochopili, jak přišel na tento bod. Narodil se v roce 1883 v Japonsku, do doby, kdy byla tradiční bojová umění stále v kurzu. Mnoho z nich bylo inspirováno náboženskými koncepty, jako je buddhismus a šintoismus, které oba hrají velkou roli v aikidu, jak ho známe dnes.

Aikido: více než jen bojové umění

Myslím, že jedním z nejkrásnějších aspektů aikida je to, že to není jen o kopání a kopání. Je to o harmonii těla, mysli a ducha. Je to o tom, jak najít svůj pokoj uprostřed chaosu a jak se naučit pohybovat se s vlnami, než se s nimi střetávat hlava nehlava.

To bylo to něco, co Morihei Ueshiba hledal celý svůj život - cestu, jak být v harmonii s vesmírem. Ve své knize "Art of Peace" pan Ueshiba napsal: "Pravda aikida není překonat nepřítele násilím, ale sestoupit a přijmout svět v celé jeho kráse".

Mím život v aikidu: zkušenost začátečníka

Tady v České republice je aikido stále docela nové, ale pomalu a jistě si získává své místo. Moje první zkušenost s aikidem přišla asi před deseti lety. Petr, můj manžel, přivedl domů brožuru z místního dojó a ... no, uhodli jste, zbytek je historie!

Rozumění filozofii aikida

Jak jsem se snažila lépe pochopit aikido, zkoumala jsem život Morihei Ueshiba. Jeho cesta k nalezení harmonie a míru ve světě plném konfliktů byla pro mě inspirující. Ačkoli krásy aikida byly zpočátku trochu obtížné pochopit, teď mohu říci, že mi ta filozofie skutečně otevřela oči. Obohatila můj život a dala mi nový pohled na svět.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*