Jak vybrat kulečníkový stůl?

Jak vybrat kulečníkový stůl?
Milan Bureš srp 28 0 Komentáře

Od okamžiku, kdy jsem si poprvé zahrál kulečník, okouzlila mě jeho jednoduchost a kouzlo. Hra, která na první pohled vypadá tak jednoduše, ale jakmile se člověk rozhodne vstoupit do hlubších vod, najednou objevuje svět strategie, zručnosti a niterného klidu. Každý, kdo teď čte tento článek, stejně jako já, jistě přemýšlel o koupi svého vlastního kulečníkového stolu. A protože jsem se rozhodl, že tuto cestu nepůjdu sám, rád bych s Vámi sdílel své poznatky o tom, jaký stůl si vybrat. Pro tento účel jsem připravil několik bodů, kterými se budu řídit.

Rozměry stolu

První a možná nejdůležitější věcí, kterou musíte zohlednit, jsou rozměry stolu. Nejen, že potřebujete prostor pro samotný stůl, ale také potřebujete dostatek prostoru kolem něj pro hráča a jeho tágo. Oficiální rozměry kulečníkového stolu jsou 284 cm na 142 cm, k čemuž se přidává cca 1,5 metru pro každou stranu jako prostor pro hráče. Pokud nejste profesionální hráč a prostoru nemáte dostatek, nebojte, existují také menší varianty stolů.

Skutečnost, že nemáte dostatek prostoru pro oficiální rozměry kulečníkového stolu, rozhodně neznamená, že byste si nemohli užít hru. Je zde mnoho možností, jak si vybrat stůl, který se vejde do Vašeho prostoru a bude vyhovovat Vašim potřebám. Osobně si myslím, že hra kulečníku nezávisí jenom na rozměrech stolu, ale také na tom, jak se s ním člověk cítí. Proto, pokud máte omezený prostor, doporučuji si vybrat menší stůl a užít si hru stejně tak, jako byste hráli na oficiálním stole.

Typ hrací plochy

Další věcí, kterou byste měli zvážit, je typ hrací plochy. Existují tři základní typy - palisandr, bříza a laminát. Palisandr je nejdražší a nejžádanější typ, je to tvrdé a odolné dřevo, které vydrží dlouhou dobu. Bříza je měkčí dřevo, ale je také odolná a má krásný vzhled. Laminát je nejlevnější volba, pokud hledáte něco cenově dostupnějšího, ale stále funkčního.

Osobně preferuji palisandr, ale musím přiznat, že i bříza je hezký materiál a vypadá opravdu skvěle na kulečníkovém stole. Pokud jde o laminát, i když je to nejlevnější volba, i tento materiál má své výhody. Je velmi odolný a snadno se udržuje. Takže vybírat může být opravdu těžké!

Design a vzhled stolu

Neméně důležitá je také estetická stránka stolu. Kulečníkový stůl by měl být nejen funkční, ale také by měl vypadat dobře. Existuje mnoho různých stylů, od tradičních až po moderní, takže si můžete vybrat stůl, který se bude hodit do Vašeho interiéru.

Osobně mám raději rustikální nebo vintage design, protože se mi líbí, jak se tyto stoly hodí do starých domů s dřevěnými podlahami. Nicméně, rozhodně se nenechte omezovat touze mít něco, co se "hodí". V konečném důsledku je to Vaše hra a Váš stůl, takže byste měli mít něco, co si opravdu zamilujete.

Vybavení a příslušenství

Pořízení kulečníkového stolu je jen začátek. Potřebujete také správné vybavení a příslušenství, aby Vaše hra byla kompletní. To zahrnuje kulečníkové koule, tága, triangel, stojan na tága, kryt na stůl, apod. Některé stoly jsou dodávány s kompletním setem příslušenství, jiné je potřeba dokoupit zvlášť. Je důležité, aby všechny tyto věci byly kvalitní, protože i to nejmenší detail může ovlivnit Vaši hru.

Při výběru těchto doplňků bych se držel zlatého pravidla "kvalita před množstvím". Je lepší mít méně, ale kvalitních věcí, než mít hodně špatných. A když se to týká kulečníkových tágo, raději bych měl jedno perfektní, než pět průměrných.

Cena a kvalita stolu

Poslední, ale rozhodně ne nejdůležitější věcí, kterou byste měli při výběru kulečníkového stolu zohlednit, je cena a kvalita. Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho různých typů stolů v různých cenových kategoriích. Cena stolu je často odrazem jeho kvality, ale to neznamená, že byste měli automaticky předpokládat, že nejdražší stůl je automaticky nejlepší.

Je důležité si uvědomit, že jen proto, že něco stojí hodně peněz, to neznamená, že je to také stojí. Já osobně jsem šťastný majitel kulečníkového stolu, který mi za mnoho let slouží skvěle, a to i přesto, že mi stál jen zlomek ceny těch nejdražších modelů na trhu. Hlavní je, aby stůl dobře vyhovoval Vašim potřebám a měl kvalitu, která Vás bude uspokojovat mnoho let.

Takže, jak vybrat kulečníkový stůl? Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohl odpovědět na tuto otázku. Ale na konci dne, rozhodnutí je na Vás. Takže si posaďte, promyslete, co vlastně chcete a poté si vyberte stůl, který Vám bude dělat radost. Ať už se rozhodnete jakkoli, přeji Vám hodně úspěchů a hlavně hodně zábavy u hry!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*