Jak vybrat masku na šnorchlování?

Jak vybrat masku na šnorchlování?
Zbyněk Jamník srp 22 0 Komentáře

Rozumíme šnorchlování a výběru masky

Jistě jste slyšeli tu starou známou úsloví, že ve zdravém těle by měl být zdravý duch, ne? Já bych to měl jít ještě dál a řeknout, že ve zdravé masce pro šnorchlování by měl být zdravý potápěč. A nevím jak vy, ale já bych raději strávil svůj den pod hladinou objevováním divů mořských hlubin, než abych někde seděl na pláži a snažil se nezaspávat mezi obědy. Ale abych toho mohl dosáhnout, potřebuji pořádnou masku na šnorchlování.

Vybrat si správnou masku na šnorchlování může být někdy oříšek. Je to jako hledání jehly v kupce sena, nebo snad spíše jako pokus o nalezení toustovače v obchodě s domácím vybavením. Místo toho, abychom se jen tak bezmyšlenkovitě procházeli pasážemi, zkoušeli všechno na dosah a pak si vybrali něco náhodného, pojďme to udělat systematicky. A já vám pomůžu i s tím!

Tlak, komfort a pohodlí

Maska na šnorchlování by měla být především pohodlná. Pokud vás po několika málo minutách strávených pod hladinou začne tlačit na nos nebo vám vytváří nepříjemný tlak na tvář, pak je to jasný signál, že jste si vybrali špatně. Pamatujte, že dobrá maska by měla být jako druhá kůže - měla by se vám přizpůsobit a nestlačit, ani když se usmíváte na šnorchlující delfíny.

Vyzkoušejte masku na suchu před tím, než do vody vstoupíte. Nasaďte si masku na tvář, aniž byste použili popruhy, a dýchejte normálně. Pokud maska zůstane na svém místě, máte skvělou fit. Pokud ano, jde o masku, kterou si můžete vzít domů. Před tím, než si koupíte masku, přesvědčte se, že jde o kvalitní model s výměnnými díly, protože gumy se mohou v průběhu času opotřebovat.

Výběr správné velikosti a tvaru

Mám pro vás novinu: ne všechny tváře jsou stejné. Ano, vím, šokující, že? Je zřejmé, že to, co sedí jednomu člověku, nemusí nutně pasovat na druhého. Proto je klíčové, abyste si vybrali správnou velikost a tvar masky.

Velikost masky je důležitá z hlediska komfortu a funkčnosti. Nechcete, aby vaše maska byla příliš těsná nebo příliš volná. Správná velikost zajišťuje, že maska bude těsně přiléhat k vaší tváři, aniž by vám způsobovala nepohodlí. Na druhou stranu, tvar masky je důležitý pro optimální viditelnost pod vodou. Širší masky vám umožní vidět více, ale mohou být méně stabilní nebo pohodlné.

Ohled na materiály a design

Šnorchlovací masky mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně silikonu, gumy, plastu a skla. Tento výběr je zpravidla řízen cenou a osobními preferencemi diverzů. Silikonové masky jsou obecně oblíbené díky své pohodlnosti a pružnosti, ale mohou být dražší.

Co se týče designu, je tu opravdu spousta možností. Můžete se rozhodnout pro jednoduchou masku nebo pro masku s více okénky pro lepší pohled. V každém případě byste měli mít na paměti, že design by měl sloužit účelu a neměl by ohrozit funkčnost vaší masky.

Typ šnorchlu

Šnorchl je stejně důležitý jako samotná maska. Existují dva hlavní typy šnorchlů – tradiční a suchý šnorchl. Tradiční šnorchl dovolí vodě vstoupit do trubky, pokud se ponoříte pod vodou. Zatímco suchý šnorchl má zařízení, které zablokuje vstup vody, když se ponoříte.

Pokud plánujete hlubší potápění, suchý šnorchl je lepší volbou. Ale pokud budete šnorchlovat blízko hladiny, oba typy fungují dobře. Oba typy mají své pro a proti, takže vyberte na základě vašich potřeb a předvoleb.

Udržování a péče o masku

A konečně nezapomeňte na péči o masku. Údržba je nezbytná pro dlouhověkost vaší masky a pro vaše pohodlí při šnorchlování. Maska by měla být pravidelně čištěna a skladována v suchém a chráněném místě, aby byla chráněna před poškozením a opotřebením.

Pravidelné mytí masky po každém použití je důležité k odstranění soli, chloru a dalších nečistot, které by mohly poškodit materiály masky. Sklidte si svou masku jako svůj cenný poklad - s láskou a péčí.

Takže, přátelé, teď už víte jak se ponořit do tohoto vzrušujícího světa šnorchlování jako profík - s vlastní, skvěle padnoucí a funkční maskou na šnorchlování. Tak na co ještě čekáte? Pojďme se ponořit!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*