Jak změřit délku lyží?

Jak změřit délku lyží?
Karel Vokurka srp 27 0 Komentáře Jak změřit délku lyží?

Základní principy měření délky lyží

Často jsem se ptal: "Jakým způsobem se vlastně měří délka lyží?" A musím přiznat, odpovědi byly různé. Nejdříve musíme chápat, že velikost lyže může být kritickým faktorem v tom, jak lyžujeme. To se nezdá být příliš komplikovaná záležitost, ale věřte mi, může být.

Délku lyží můžeme přirovnat k délce obleku. Opravdu, věřte mi. U obleku, pokud je pro nás příliš krátký, můžeme se cítit nepohodlně a omezeně. Pokud je naopak příliš dlouhý, budeme v něm plavat a nebude nám umožňovat plné využití našeho potenciálu. Stejně je tomu i u lyží. Stejně jako oblek, i lyže by měly sedět 'akorát'. Měříme je od špičky až po konec, což je nejdéle.

Něco o základních parametrech lyží

Lyže nejsou jen obyčejné prkno se dvěma vázáními. Mají celou řadu různých parametrů, které ovlivňují jejich chování na svahu. Nejen délka, ale také šířka, rádius, tuhost, konstrukce a materiál - to vše hraje roli při výběru správných lyží pro konkrétního lyžaře.

A právě délka je tím nejdůležitějším parametrem. Před prodejem se lyže měří z dosahu špičky až po patu. Měření délky lyží je poměrně jednoduché a přesné: berete měrný metr a měříte od špičky lyží až po konec. Jednoduché, že? Ale každý lyžař by měl znát svou ideální délku lyží, které budou perfektně sedět.

Rozdíly v měření podle typu lyží

Mnoho lyžařů si myslí, že délka lyží se měří stejným způsobem pro všechny typy lyží. To je ale omyl. U freeridových, backcountry či sjezdových lyží se délka měří od špičky po špičku, u běžeckých lyží se zase měří od špičky po patu. Ano, skutečně to tak je, a není to proto, že by běžeckým lyžím chyběla špička. Jsou prostě jinak zkonstruovány.

Takže se ptáte, jak pak poznám, jakou délku lyží potřebuji? To je otázka na dlouhou debatu. Délka lží je totiž velmi individuální záležitost a závisí na mnoha faktorech - tělesné výšce, váze, zkušenostech, stylu jízdy, úrovni kondice a také na konkrétním modelu lyží.

Jak vybrat správnou délku lyží pro vás

Jak již bylo zmíněno, délka lyží by měla být zvolena individuálně, ale existují některé obecné rady a tipy, které mohou pomoci při výběru. Obecným pravidlem je, že lyže by měly sahat od země až k bradě, nosu nebo očím, v závislosti na úrovni zkušeností. Začátečníkům se obecně doporučuje délka lyže do výšky brady, pokročilým lyžařům pak může sahat až k očím.

Jasně, to je obecné pravidlo a je přizpůsobeno pro průměrnou postavu a zkušenosti. Pokud jste vysoký a štíhlý začátečník, možná budete potřebovat kratší lyže. Pokud jste naopak nízký a robustní expert, pak možná budete potřebovat delší lyže. A pokud jste začátečník, ale máte velkou chuť a ambice, možná byste měli vzít delší lyže hned od začátku a vyrovnat se s nimi.

Pár tipů, jak správně měřit lyže

Takže už víme, jak se lyže měří a jaký je význam správné délky lyží. Ale existují nějaké tipy a triky, jak to udělat správně? Odpověď je ano. Přináším vám tedy několik jednoduchých tipů, které by vám měly pomoci při měření délky lyží.

První tip je následující - pokud máte možnost vyzkoušet různé délky lyží před nákupem, určitě to udělejte. Je to nejlepší způsob, jak pochopit, jak se délka lyží přímo odráží v jejich chování na svahu.

Druhý tip - mějte vždy na paměti, že délka lyží se měří od špičky až po konec, takže pokud budete měřit lyže s držáky, musíte tento rozměr zohlednit.

Třetí tip - nezapomeňte, že délka lyží může být ovlivněna jejich konstrukcí. Pokud jsou například lyže s tzv. 'rockered' špičkou, mohou se zdát na první pohled delší, než ve skutečnosti jsou.

Důležitost délky lyží: konečný verdikt

Délka lyží je nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje jejich chování na svahu. Je to jako velikost bot - pokud jsou příliš malé nebo příliš velké, nebudou fungovat, jak by měly. Poslouchejte své tělo a své pocity. Pokud si nejste jisti, zkuste si je půjčit a vyzkoušet. A pokud je to možné, poraďte se s odborníky.

Takže, jaké mám lyže? Já mám celou řadu lyží různých délek pro různé podmínky a styl trekingu. Vše od krátkých, rychlých slalomových lyží až po dlouhé, stabilní sjezdové lyže. A co délka mých lyží pro mou výšku 185 cm? Často se pohybuji kolem 175 cm, což mi připadá jako dobrý kompromis mezi ovladatelností a stabilitou. Ale jak jsem již zmínil, to je opravdu individuální.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*