Kdy se kope roh?

Kdy se kope roh?
Klára Novotná srp 22 0 Komentáře

Úvod do světa kopej oblasti

Když jsem byla mladší, býval jsem často zmatená termínem „kopání rohů“. Myslím, že většina z nás byla aspoň jednou v životě na fotbalovém utkání a divila se, proč hráči někdy kopou balón z rohu hřiště. Ale jak přesně to funguje? A proč se tomu říká „kopání rohů“? A je to vůbec něco, co bychom měli vědět? No, samozřejmě, že bychom měli! V tomto článku Vás provedu skrze fascinující svět kopání rohů, tak se připravte na vzrušující cestu!

Pojďme na to: Co je to kopání rohů?

Představte si, že jste na vzrušujícím fotbalovém zápase. Balón letí krásným obloukem od jedné poloviny hřiště k druhé. Najednou, balón přeletí postranní čáru, a to jen několik stop od rohu hřiště. Co by měl dělat rozhodčí? Správně! Označí to jako kopání rohů. Jde o situaci, kdy je balón vyražen mimo hřiště bránícím týmem. Místo toho, aby se konečkem boty snažili poslat balón zpět do hry z místa, kde balón opustil hřiště, rozhodčí nařídí orhový kop.

Malá historie kopů rohů

Kopání rohů má dlouhou historii, která se datuje až do roku 1863 - to je přece jen delší doba, než byla vynalezena hra Nintendo! Původně bylo kopání rohů považováno za trest za páchání faulu. Někdo mohl kopat balón tak daleko, jak jen mohl, a pokud by se mu podařilo dát gól, byl by to nejúžasnější pocit všech dob. Ale v roce 1872 došlo k velké změně pravidel. Namísto kopání balónu tak daleko, jak jen je to možné, bylo nyní nařízeno, aby byl kopán přesně z rohu hřiště.

Vstupte do zóny: Pravidla kopání rohů

To je ten bod, kde se věci začínají trochu komplikovat. Existuje spousta pravidel kolem kopání rohů, a některá z nich jsou poměrně matoucí. Nejdůležitějším pravidlem je, že rohový kop musí být prováděn z malé čtvercové oblasti vedle rohu hřiště (tuto oblast často nazýváme „rohová oblast“). Balón musí být zcela uvnitř této oblasti a rohový kopající hráč musí stát mimo tuto oblast. Kromě toho musí být všichni ostatní hráči mimo oblast mezi tímto hráčem a brankou alespoň do doby, než je balón v rohu kopnut.

Zajímavé chvilky v historii kopání rohů

Kopání rohů přineslo spoustu vzrušujících momentů. Jedním z nejznámějších je rozhodující gol, který zaznamenal Oliver Bierhoff v prodloužení finále mistrovství Evropy v roce 1996 proti České republice. Ale moji oblíbení jsou momenty, kdy se hráči rozhodnou experimentovat a použít trochu taktiky v rámci kopání rohů. Tím je například kreativní roh, který zahrál Johan Cruyff s Jesperem Olsenem na mistrovství světa v roce 1974.

Proč je kopání rohů tak důležité?

Mnoho lidí se ptá, proč je kopání rohů tak důležité. Vždyť to je jen další způsob, jak znovu zahájit hru, že? Ale ve skutečnosti je kopání rohů jedním z nejlepších způsobů, jak skórovat. Statistiky ukazují, že až 30% všech gólů v profesionálním fotbale je dáno z rohových kopů. Takže když vidíte hráče připravovat se na kopání rohů, měli byste se posadit a být v pozoru, protože právě se může dít něco velkého!

A konečně: Tip pro fotbalové fanoušky

Jeden malý tip pro všechny fotbalové fanoušky: pokud se chcete skutečně ponořit do hry, musíte si všímat i malých věcí, jako je kopání rohů. Pozorujte, jak hráči nastavují balón, jak se pohybují na hřišti, jak komunikují se svými spoluhráči. To vše může dát vynikající vhled do toho, co se děje na hřišti a může vám poskytnout hlubší pochopení a ocenění fotbalu jako sportu.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*