Kdy uvidím výsledky dietních změn? Jak efektivně zhubnout?

Kdy uvidím výsledky dietních změn? Jak efektivně zhubnout?
Pavel Dvořák pro 14 0 Komentáře

Očekávání vs. Realita hubnutí

Ahoj, tady Jakub. Asi jste si všimli, v poslední době je životní styl člověka trošičku – jak bych to řekl – sedavější, což má za následek různé tělesné proměny. Nemluvím zrovna o proměně ve skřítky (to nechám na vánoční filmy), ale o oněch přebytečných kilogramích, co se nám sem tam podaří nabrat. A pak jsou tu silvestrovská předsevzetí, že prý tentokrát už opravdu začneme hubnout. Hned druhého ledna! Takže otázka zní: Po jaké době po nasazení zeleného meníčka a přídavku v podobě cvičení začnu vidět výsledky? Nenechte se zmást, hubnutí není sprint, je to maraton. A vaše tělo nemá integrovaný počítaček, který by hlásil, v kolik hodin a minut budete vidět první změny. Co se mi jednoho krásného dne stalo – chtěl jsem rychle shodit tři kila, začal jsem běhat, ale při první kontrole na váze... nic. Ani deko dolů. A jak jsem venku vzdychal nad nefér světem, sotva jsem tušil, že hubnutí začíná uvnitř těla dříve, než to dokážeme zaregistrovat opticky, nebo váhou.

Jak to vůbec s tím hubnutím je?

Asi víte, že abychom zhubli, musíme spálit více kalorií, než kolik jich přijmeme. Já vím, to zní jednoduše, ale je za tím celá věda. Na začátek je dobré vědět, že váha není to jediné, co by nás mělo zajímat. Vzpomeňte si na svého kamaráda, kulturistu, co váží o 20 kilo víc než vy a vypadá třikrát lépe. Musíme brát v úvahu i svalovou hmotu, vodu, tuk a další faktory, které se promítají do toho, co vidíme na váze. Když jsem začal cvičit, myslel jsem si, že když budu tvrdě makat každý den, do měsíce budu mít břicho jako ze žurnálu. A víte co? Nebylo to tak hned. Tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo novému způsobu života, spousta věcí se děje pod kůží a nakonec, když už si myslíme, že to nikam nevede, přichází výsledek. A vědět jaké procesy probíhají uvnitř nás, pomáhá pochopit, proč se ty výsledky dostavují až po delší době.

Měření výsledků: Váha vs. Pásmo

Uznávám, že když jsem poprvé postavil váhu doprostřed pokoje, stál jsem na ní jako na startovní čáře maratonu a říkal si, že každou ztracenou deku budu oslavovat jako malé vítězství. No a pak jsem pochopil jednu věc – že váha kolikrát nepoví celý příběh. Spousta lidí, včetně mě, vám řekne, že lepším ukazatelem postupu v hubnutí je pásmo než váha. Když začnete cvičit, můžete získat svalovou hmotu, zatímco tuk ztrácíte, a vaše váha může zůstat stejná nebo dokonce vzrůst. Spousta lidí to demotivuje, ale neměla by. Jednoho dne jsem si vzal místo váhy krejčovský metr a měřil si obvod pasu. A ejhle, čísla šla dolů a já měl kupu radosti a motivaci do další práce.

Hubnutí není pouze o cvičení

Já osobně miluju jídlo. Miluju ho a svádím s ním neustálé boje. Když jsem se rozhodl hubnout, naivně jsem si myslel, že stačí zvednout zadek ze židle a zajít si zaběhat. Ale rychle jsem přišel na to, že to samotné cvičení nebude stačit. Musíte také pozorně sledovat, co jíte. Cvičení je skvělý způsob, jak zvýšit počet spálených kalorií, ale pokud pak sednete k večeři a dáte si obrovský talíř špaget carbonara (což jsem udělal asi milionkrát), neposunete se moc daleko. Vyvážená strava s dostatečným množstvím bílkovin, zkvalitněných sacharidů a zdravých tuků, plus plno zeleniny, je základním stavebním kamenem pro úspěšné hubnutí. Zpočátku jsem se snažil jít na to po hlavě – žádné sacharidy, jenom maso a salát. Ale rád bych řekl, že to není ani zdravé, ani udržitelné. Nakonec jsem se přiklonil ke stravě, která je vyvážená a zároveň mi chutná, protože jídlo nemá být jen o počítání kalorií, ale má to být i zážitek.

Sledování kalorií: Jak mi přátelé pomohli

Pamatujete tu krásnou dobu, kdy jsme nemuseli přemýšlet o kaloriích? Kdy koláčky a pivo byly bez následků? No, ta doba je dávno pryč. Když jsem se snažil hubnout, zjistil jsem, že sledování kalorií je naprostý základ. Ale nějak nebylo zábavné být ten, co na večírku počítá, kolik si může dovolit kousků pizzy. Do toho mě kamarádi stále lákali, abych si dal o kousek víc, protože přece "jeden večer nic nezmění". No změní, kamarádi, změní. A tak jsem se rozhodl pro změnu strategie. Vytvořil jsem si skupinu s přáteli, kde jsme sdíleli naše pokroky a povzbuzovali se. A najednou to počítání šlo samo. Když vidíte, že někdo další si vybral zeleninový salát místo hranolků, najednou se to stává snazším i pro vás. A to přátelské soupeření? To byl skvělý bonus, který mi dodal motivaci jet dál.

Myslete na dostatek spánku a hydratace

Kdo by si pomyslel, že spánek může mít něco společného s hubnutím, že? Přiznám se, že jsem kdysi byl typ člověka, který považoval spánek za ztrátu času. Ale už vím, že to je jedna z největších chyb, kterou můžeme udělat. Nedostatek spánku vede k neodolatelným chutím na sladké a fastfoody, protože naše tělo hledá rychlou energii pro překonání únavy. A dokonce jsem zjistil, že když nevyspím, nemám energii ani na cvičení. Takže jsem začal brát spánek jako součást svého hubnacího programu. A víte, co je druhý klíč k úspěchu? Ano, voda. Pokud jsem dříve pil vodu jenom když mi bylo vedro, teď jsem zjistil, že správná hydratace může udělat zázraky. Pomáhá mi cítit se plnější, takže nejím zbytečně, a navíc to zlepšuje mou výkonnost při cvičení.

Stanovte si reálné cíle hubnutí

Nemůžu počítat, kolikrát jsem si řekl, že do prázdnin zhubnu tak, že se do mě vejdou ty staré jeansy, co jsem měl před deseti lety. A víte co? Nikdy to nevyšlo. Protože jsem si stanovil nerealistické cíle. Myslel jsem si, že zhubnu jako mávnutím kouzelného proutku. Naučil jsem se stanovovat si reálné cíle. Malé kroky na cestě k velkým změnám. Když vidíte první malý úspěch, je to taková motivace, že si říkáte "Hele, tohle fakt jde!" a jdete dál. A taky si pamatuji, že jsem nedával všechno jenom na jednu kartu. Měl jsem plán B, když se něco nepovedlo. A to je důležité, protože upřímně, některé dny jsou prostě na pytel chipsů a pohárku vína! Ale s plánem B jsem se vrátil zpět na trať hned další den.

Pohyb x 1000: Jaké sporty zvolit?

Tak a teď k harmonogramu cvičení. Slýchal jsem, že někteří lidé milují posilovnu a někteří zase tanec. Já jsem prvotně propadl běhu, ale postupem času mi přišel nezajímavý, tak jsem přidal i další aktivity – plavání, cyklistika, dokonce i jóga (ano, jóga není jenom pro ženy, a je to killer, věřte mi). Míchání různých typů cvičení je skvělý způsob, jak udržet cvičení zábavné a zajímavé a přitom stále tlačit vaše tělo k tomu, aby pracovalo trochu jinak. A nejlepší na tom je, že jakmile si najdete to svoje, nebudete to vnímat jako povinnost, ale jako hobby. Najednou budete vstávat o víkendech a těšit se na ranní plavání nebo na kolo, což si myslím je docela šílené, ale úžasné současně.

Trpělivost je klíčem k úspěchu

A ano, vím jak to zní. "Jaku, jsi blázen, jak můžu být trpělivý, když chci ty kilogramy dolů už včera!" Ale pravda je taková, já jsem nebyl vždy trpělivý. Chtěl jsem rychlé výsledky a když se nedostavily, tak jsem byl naštvaný. Pak jsem se snažil držet nejrůznější extrémní diety a cvičení a je to jako bumerang – co zhubnete, to zase naběhne zpět. Když jsem konečně pochopil, že když to budu brát pomalu a po malých krocích, budou výsledky stabilnější a dlouhodobější, začal jsem hubnout zdravěji a byl šťastnější. Každý máme různé tělo, odlišný metabolismus a životní styl, proto nemůžeme očekávat, že výsledky přijdou ve stejnou dobu jako u kamaráda. Takže, zhluboka se nadechněte, stanovte si cíle a jděte na to s hlavou, srdcem a trpělivostí.

Takže, zpětně když se ohlédnu na svou cestu, vidím kopec chyb ale i kopec vítězství. Není to jen o tom, kolik kilogramů shodíte, ale o tom, jak se při tom cítíte a

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*