Původ fotbalu: Historie a zajímavosti ze světa fotbalu

Původ fotbalu: Historie a zajímavosti ze světa fotbalu
Václav Šimáček led 8 0 Komentáře

Úvod do historie fotbalu

Ach, fotbal, ta světově oblíbená hra, která dokáže sjednotit národy u jediného zápasu a rozproudí krev v žilách nejen hráčům, ale i napjatě přihlížejícím fanouškům. Je to hra tak prostá ve své základní ideji – kopat míč – a přitom tak nekonečně složitá ve své technice a strategii. Ale odkud se vlastně vzala a jaké jsou její kořeny? Tvrdí se, že fotbal, jak ho známe dnes, pochází ze země, kde sají čaj pětkrát denně a kde průměrná oblačnost odpovídá náladě jejího typického obyvatele. Ano, nemýlíte se, řeč je o Anglii. Nicméně než dojde k oslavě Union Jack, je třeba vzít v úvahu, že "kopání do míče" má ve skutečnosti mnohem delší historii, než bychom si mohli myslet.

Kopaná v dávných civilizacích

Ve skutečnosti, pokud bychom se měli vypravit na cestu časem, objevili bychom, že obdobné sporty byly oblíbené už v časech starověkých civilizací, jako jsou Čína, Řecko či Aztékové. Třeba v Číně to byla hra cuju, která se může pyšnit titulem dědečka moderního fotbalu, a to už pár tisíciletí před Kristem. Její pravidla byla docela jednoduchá – míč se nesměl dotknout rukou a úkolem bylo dostat míč do malé sítě. A pokud si myslíte, že české vesnické tradiční turnaje v kopané jsou někdy drsné, věřte mi, že „cuju“ byla na úplně jiné úrovni. Starověké Řecko a Řím měly také své varianty kopalých her, i když s míčem, který byl spíš jako nafukovací balonek plný vlny. Nemůžeme opomenout ani aztécký tlachtli, který byl mnohem více než jen hra, ale spíše rituál s vysoce náboženským a ceremoniálním významem. Ale dosti bylo výletů do dávné historie, pojďme se podívat blíž k našim současným fotbalovým tradicím.

Středověká kopaná

Přeskočíme pár staletí a ocitáme se ve středověku, kde narazíme na jednu z prvních forem fotbalu v Evropě. Jestliže dnešní fotbal podle vás nese znaky násilí, neměli byste zapomenout na jeho brutalitu v dobách středověkých. Místo vycyzelovaných stadionů a přísných pravidel, měla tato hra mnoho podob, kterých se účastnilo obvykle celé vesnice a hranice mezi "hřištěm" a "světem" byly velmi rozmazané. Míč byl naháněný přes pole, louky a dokonce i přes městské brány, což by mohlo mít za následek pěkné poškození místních lázní. Zdá se, že tento druh "fotbalu" byl spíše o vybití energie a méně o nějaké sportovní výbornosti.

Anglie a pravidla hry

Nyní se podíváme na to, jak se dostaneme do Anglie, která je považována za kolébku moderního fotbalu. Byli to Angličané, kteří v 19. století dali fotbalu sadu pravidel a transformovali ho z chaotické středověké zábavy na sport, který lze hrát a sledovat systematicky. Cambridge pravidla z roku 1848 jsou považována za první pokus o kodifikaci fotbalových pravidel, což byl základní kámen pro budoucí rozvoj hry. Věnujme tedy hold našim anglickým přátelům za jejich snahu o civilizaci tohoto divokého zábavného aktu, který nám v současnosti přináší tolik radosti.

Fotbal se šíří po světě

Ale fotbal, jak se ukazuje, má téměř neodolatelné kouzlo, a nebylo to dlouho poté, co pravidla byla stabilizována, že se začal šířit po celém světě jako nějaký vysoce nákazlivý pozitivní virus. Angličané ho zavlekli tam, kam jim jejich impériální aspirování vedla – ať už to bylo v jižní Americe, Evropě, nebo dokonce v odlehlých koutech Asie. Mohlo by se zdát, že hra táhne lidi k sobě, tvoří komunity a probouzí touhu po vzájemné soutěži a spolupráci. Není tedy překvapením, že fotbal se dostal i do Českých zemí, kde si rychle získal srdce místního obyvatelstva.

První fotbalové kluby

Jakmile byly položeny základy fotbalu v Anglii, bylo jen otázkou času, než se začnou objevovat první organizované kluby. Sheffield FC, založený v roce 1857, se hrdě hlásí k titulu nejstaršího fotbalového klubu na světě, což je prestiž, které se jen tak nějaký klub nedobere. Ale ono to i dělá smysl – abyste mohli hrát fotbal, je dobré mít nějaké to společenství. A od těchto skromných počátků se to jenom rozrůstalo, až se fotbal stal sportem, který uctívají milionové davy.

Mezinárodní fotbalové soutěže

Kde přesně leží napětí fotbalu? No, krom toho, že sledujete, jak jedenadvacet lidí pronásleduje kus kulaté kůže po trávníku, je to ten národní a mezinárodní soutěživý prvek, který vyvolává vášně. Mistrovství světa ve fotbale je tím atmosférickým tlakovačem, kde národní týmy hráčů ukazují své umění na poli a jejich fanoušci z celého světa ukazují svou vášeň na tribunách (a někdy i mimo ně). Nic nemůže porazit tu euforii, když váš tým skóruje v zápase plném napětí.

Fotbal dnes a závěr

Fotbal prošel dlouhou cestou od svých primitivních kořenů v dávných civilizacích a středověku až k dnešním hyper-profesionálním ligám s miliónovými přestupy a pestrým fanouškovským zbožím. Dnes můžete sedět v kavárně v Liberci a díky moderním technologiím sledovat zápasy z celého světa v reálném čase, zatímco si vychutnáváte svoji oblíbenou kávu. Ať už jste začínající hráč nebo zanícený fanoušek, tento sport nás spojuje napříč kulturami a generacemi. Já osobně si pamatuji, jak jsme s kluky, Ladislavem a Antonínem, na zahradě trénovali střely na branku a pak jsme jako tradici sledovali nedělní zápasy – a při každém gólu naše kočka Mína vylekala a schovávala se pod pohovkou. Fotbal je více než hra – je to zážitek, který obohacuje naše životy a představuje nesmrtelnou historku, kterou opět a opět vyprávíme u pivního stolu, ve škole nebo práci.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*