What is a low golf shot called?

What is a low golf shot called?
Alena Navrátilová srp 22 0 Komentáře

Rozumíme golfovým výrazům

Jistě jste už slyšeli o termínu 'krátký úder' nebo 'nízký úder' v golfu, ale co to vlastně znamená? Jak mohu takový úder provést a k čemu je dobrý? Kde se vůbec vzal? Tak pojďme se do toho pustit a rozdat to, co znamená nízký golfový úder.

Golf je hra plná zajímavých termínů a jazyka, který může být někdy pro laika zcela nepochopitelný. Jelikož jsem sama hraje golf, snažím se pochopit všechny tyto výrazy a postupy.

Co je to nízký golfový úder?

Nízký golfový úder je golfový úder, při němž let míčku není vysoký, ale spíše nízký a dlouhý. Míč letí rychleji a déle, než při standardním úderu. Tento typ úderu se používá zejména ve větrných podmínkách, kdy je třeba udržet míč co nejnižší k zemi, aby vítr neměl velký vliv na jeho let.

Samozřejmě, že nízký úder do značné míry závisí na technice, kterou hráč používá, a tato technika se musí trénovat. V golfu se často říká, že dobrý golfista je ten, který dokáže přizpůsobit úder podmínkám. Když fouká vítr, nízký golfový úder je jistě jednou z technik, které je třeba ovládat.

Jak provést nízký golfový úder?

Není jedna univerzální odpověď, jak provést nízký golfový úder. Mnoho hráčů má své vlastní techniky a metody, jak tento úder provést. Ale existují nějaké obecné rady:

  • Postavte se k míči blíže
  • Chodidla mějte postavené širší než při normálním úderu
  • Držte hole nižší
  • Úder provádějte s menší silou
  • Držte lokty blíže tělu

Když budete následovat tyto rady, měli byste být schopni provést nízký golfový úder. Ale jak už jsem řekla, je to o tréninku. Zkuste si tyto rady přizpůsobit a pracovat na tom, dokud to neuděláte správně, následně si tyto dovednosti rozvíjet.

Historie nízkého golfového úderu

Úder s nízkým letmým profilem, takzvaný nízký golfový úder, má dlouhou historii. Měl svůj vznik v otevřených skotských linkách, kde je častý silný vítr a jedinou obranou byl nízký úder, který snižoval vliv větru na let míčku. Takto se tento úder stal součástí strategie mnohých hráčů, a přestože se hra golfovala i v různých jiných podmínkách, tento úder byl udržován jako jeden z účinných způsobů, jak se vyhnout nežádoucím vlivům počasí.

Ráda bych vám zde připomněla starou golfovou moudrost, kterou jsem slyšela od jednoho skotského profesionála: "Když v Skotsku fouká vítr, golfisté nejdříve zvednou hlavu a pohlédnou proti větru, než udělají úder. To je způsob, jak poznat skutečného golfistu."

Nízký úder a jeho využití v moderní hře

Ve světě moderního golfový sportu vidíme nízký golfový úder stále častěji. Díky vyspělým technologiím, které se dnes používají při výrobě golfových hůl a míčků, se dynamika tohoto úderu stále zlepšuje.

A i když jsou dnešní míčky navrženy tak, aby byly schopny vystoupit do vysoké výšky za jakýchkoliv okolností, stále dochází k situacím, kdy je třeba použít nízký golfový úder, abychom se vyhnuli větru nebo jiným překážkám na hřišti. Takže ano, nízký golfový úder je stále aktuální a jeho zvládnutí je důležitou součástí dovedností každého golfisty.

Nízký golfový úder ve světovém golfu

Mnoho profesionálních golfistů využívá nízký golfový úder jako součást své hry. Není neobvyklé sledovat Masters Tournament nebo jiné velké golfové turnaje, kde hráči používají nízký úder k dosažení svých cílů.

Jedním z nejznámějších golfistů, kteří tento typ úderu upřednostňují, je bezpochyby Tiger Woods. Woods, který je považován za jednoho z nejlepších hráčů v historii golfu, je známý svými nízkými údery, které jsou elegantní, přesné a vždy přinášejí výsledky.

Výhody a nevýhody nízkého úderu

Jako všechno, i nízký golfový úder má své výhody a nevýhody. Mezi hlavní výhody patří jeho schopnost minimalizovat vliv větru, umožnit lepší kontrolu nad letmým profilem míčku a zlepšit celkovou přesnost. Typické nevýhody jsou obtížnost tohoto úderu, větší potřeba praxe a skutečnost, že při hře na hřištích s vysokou trávou může být nízký úder nepraktický.

Jeden den, když jsem byla na hřišti se svou kamarádkou Mirkou, jsme se rozhodly vyzkoušet nízký úder. Mirka byla vždycky ta, co ráda experimentovala se svou technikou. Chvíli se snažila odpalovat míček co nejnižším úderem, ale nějak jí to nešlo. Míček pořád letěl do vysoka. Pak si vzala na pomoc šestičku a už to bylo lepší. Naše pokusy s nízkým úderem nám připomněly, jak je golf komplexní sport, který stále nabízí nové výzvy. A za to ho milujeme!

Nízký golfový úder - závěr

Na tomto místě se dostáváme na konec našeho prohloubení do světa nízkého golfového úderu. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a možná se do golfu začnete více zapojovat, pokud to ještě neuděláte. Je to skvělý sport, který otestuje vaše dovednosti na mnoha různých úrovních a také vám poskytne spoustu zábavy. Ať už jste začátečník nebo zkušený hráč, vězte, že nízký golfový úder je jednou z technik, které byste měli mít ve své golfové 'výbavě'. Takže jděte ven, trénujte a užívejte si tu hru!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*