Co dělat když je člověk psychicky na dně?

Co dělat když je člověk psychicky na dně?
Pavel Dvořák zář 1 0 Komentáře

Poznávání známek psychického vyčerpání

Jako Pavel, obyčejný chlapík, který žije v Humpolci, alžběta Dvořáková by potvrdila, že i já jsem měl své dny, kdy jsem byl psychicky na dně. Ale nejprve musíme rozpoznat známky, že jste psychicky na dně. Ty by mohly zahrnovat problémy se spaním, nedostatek soustředěnosti, ztrátu chuti k jídlu a dokonce i nulovou chuť na zábavu.

Nie je však důležité stigmatizovat sebe ani jiné, když procházíme těmito obdobími. Všichni máme špatné dny, týdny a dokonce měsíce. Ale pak na nás všechno dolehne a cítíme se, jako bychom byli na dně. Věřte mi, i když se to může zdát těžké, není to nic méně než lidské.

Porozumění emočnímu vyčerpání a stresu

Představte si, že je pátek večer, pes Max je v pokoji a skáče na gauči, zatímco Dalibor, jako obvykle, se snaží vyrobit nejnovější model LEGO. A vy se cítíte zcela vyčerpaní. Je to stres, jestli chcete.

Jednou z neurovědních teorií je, že stres a emoční vyčerpání jsou úzce spojeny. Když se cítíme stresovaní, naše tělo produkuje hormony jako je adrenalin a kortizol, které nás připravují na reakci boj nebo útěk.

Krocích k sebeúctě a sebelásce

Jestli vás i nadále trápí pocit, že jste na dně, mám pro vás několik tipů. Začněte sebeláskou. Možná si myslíte, že sebeláska je jen about nafoukanosti. Ale není to tak. Sebeláska je o tom, že se učíme být laskaví k sobě samým, zejména když procházíme těžkými časy.

A jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je sebeúcta. Sebeúcta není o sobeckosti nebo egocentrismu. Je to o uznání svých silných stránek a schopnostech a o tom, abyste se necítili méněcenní vůči ostatním. Věřte mi, já jsem byl tam.

Když procvičování pozitivního myšlení nestíhá

Teď vás slyším, říkáte, "Pavle, já jsem skusil všechno! Pozitivní myšlení, sebeláska, uznání vlastních sil... Ale stále se cítím na dně." Na to můžu říct pouze to, že pozitivní myšlení, i když je to nástroj, který může pomoci, někdy prostě nestačí.

Někdy potřebujeme také praktické kroky, které nám pomohou překonat těžké časy. A možná budete muset požádat o pomoc.

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc

Někdy, když nám psychické zdraví skřípe, potřebujeme pomoc. A není na tom NIC špatného. Jste člověk. Jste silný, ale také zranitelný. A je úplně v pořádku požádat o pomoc, když ji potřebujete. Já jsem to udělal a udělalo to pro mě svět.

Dnes existuje celá řada služeb, které nabízejí pomoc v těchto těžkých časech. Nebojte se požádat o pomoc - může to být jen ten správný krok k lepšímu duševnímu zdraví.

Rozvíjení zdravých návyků pro lepší psychické zdraví

Poslední (ale rozhodně ne méně důležitá) věc, kterou chci zmínit, je rozvoj zdravých návyků pro lepší psychické zdraví. To může zahrnovat věci jako pravidelné cvičení, zdrává strava, dostatečný odpočinek a doba strávená s lidmi, které milujete.

Já osobně jsem zjistil, že tyto návyky mi velmi pomáhají, když mám pocit, že jsem na dně. A možná vám pomohou také.

Nakonec vás chci ujistit, že pokud se cítíte, jako byste byli na psychickém dně, nejste sami. Jsme tu s vámi a vždy tu pro vás budeme. A vždy se můžete obrátit na odborníky - psychologa, poradce nebo terapeuta - kteří vám mohou pomoci překonat těžké časy.

A pamatujte, že i když se teď cítíte, jakoby byl svět proti vám, vždycky je zítřek. A zítřek může být lepší den. tak si to pamatujte.

Pavel

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*