Co je to zdravý životní styl?

Co je to zdravý životní styl?
Klára Novotná srp 23 0 Komentáře

Co je to zdravý životní styl?

Ahoj, jmenuji se Klára a dnes se spolu podíváme na to, co že to je vlastně zdravý životní styl. Mnoho lidí má zcela odlišné představy o tom, co zdravý životní styl znamená. Je to důsledek zdravého stravování? Pravidelný pohyb? Nebo třeba mentální pohoda? Pravda je, že všechny tyto prvky spolu úzce souvisí a vytvářejí harmonický celek, kterému říkáme zdravý životní styl.

Zdravé jídlo – základ zdravého životního stylu

Nemůžeme mluvit o zdravém životním stylu, aniž bychom zmínili zdravou stravu. Dle mé filozofie zdravého života je potrava pro naše tělo tím, co je palivo pro auto. Když jíme nezdravě, naše tělo nefunguje tak, jak by mělo. Například, když Kiki, můj Papoušek, dostane něco, co mu neudělá dobře, chová se pak značně neobvykle. Stejně tak, když jíme nezdravě, naše tělo nám dává signály, že se mu něco nelíbí. Je tedy důležité mít vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a bílkovin.

Pravidelný pohyb – kámen úrazu mnohých

Myslím, že každý z nás už slyšel, jak důležitý je pro naše zdraví pravidelný pohyb. Jenže málokdo ví, že pravidelný pohyb není jen o tom, abychom zhubli nebo získali svaly. Pravidelný pohyb také pomáhá snížit stres, zlepšuje náladu, rozvíjí naši fyzickou kondici a předchází řadě chorob. Já sama si každý den ráno dám menší fit cvičení, zatímco má malá Jindřiška vesele skáče na trampolíně. A víte co? Je to skvělý start do dne!

Hydratace – klíčový prvek, na který často zapomínáme

Když mluvíme o zdravém životním stylu, nelze zapomenout na pravidelnou hydrataci. Voda je základním stavebním blokem našeho těla a hraje mnoho důležitých rolí, jako je transport živin, odstraňování odpadů a regulace tělesné teploty. Bez vody by naše tělo jednoduše nemohlo fungovat. Tedy, pokud si budete pamatovat pouze jeden z mých tipů, ať je to ten, že byste měli denně vypít alespoň dvě litry čisté vody.

Duchovní pohoda a relaxace

Zdravý životní styl ale rozhodně není jen o tom, co jíme a jak moc cvičíme. Psychická pohoda a relaxace jsou dalšími důležitými složkami. Každý den bychom měli najít alespoň chvíli na to, abychom dělali něco, co nás baví a co nás uvolňuje. Pro někoho to může být čtení knihy, pro jiného procházka v přírodě. U mě to bývá ráno s hrníčkem kávy a oblíbeným podcastem.

Kvalitní spánek je nezbytný

Pravdou je, že kvalitní spánek je jedním z nejpodceňovanějších aspektů zdravého životního stylu. Spánek má zásadní roli v procesu obnovy a regenerace těla, a pokud nesplníme svou kvótu, můžeme pocítit řadu negativních dopadů. Já si to uvědomila teprve, když se Jindřiška narodila. Tehdy bych za kvalitní spánek dala cokoliv. Ale kdo má malé dítě, ten ví, že spánek je luxus!

Tobě nejvhodnější forma zdravého životního stylu

Zdravý životní styl neboli to, co nazýváme "žít zdravě" je něco velmi individuálního. Každý z nás je jiný a to, co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Moje rada pro vás je, abyste experimentovali, objevovali, co vám dělá dobře, co vás baví a co vás naplňuje. Ať už jde o to, co jíte, kolik cvičíte nebo jak trávíte svůj volný čas, důležité je, aby vám to dělalo radost. Zkoušejte, experimentujte a vytvořte si svůj vlastní zdravý životní styl.

Jak jste si mohli všimnout, zdravý životní styl je o mnohem více než jen o správné dietě a pravidelné fyzické aktivitě. Je to také o kvalitě našeho spánku, o tom, jak se staráme o naši mentální pohodu, o našem vztahu k sobě samým a ke světu kolem nás. Zdravý životní styl je skutečně životní styl, který odráží naše hodnoty, naše cíle a naše přání. A jakmile si to uvědomíme, můžeme si začít tvořit život, ve kterém se cítíme skvěle a který nám dodává energii. Protože to je přeci to, o co nám všem jde, že ano?

A na závěr mi dovolte malou odbočku. Když měl Jindřiška pět let, dospěla jsem k názoru, že bychom měli více aktivit dělat společně. A tak jsme s ní začaly cvičit jógu. Pravidelně, každý den po školce. Musím se přiznat, že na začátku to byla výzva. Ale jakmile jsme si na to zvykly, stala se jóga naší každodenní rutinou, kterou milujeme a na kterou se těšíme. A nejlepší na tom je, že s tím přišlo i zlepšení našeho zdraví a celkové pohody. Takže pokud jste někdy uvažovaly o tom, zda zkusit jógu nebo jinou formu fyzické aktivity, dejte tomu šanci. Možná vás to překvapí, kolik pozitiv může taková malá změna přinést do vašeho života.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*