Jak se nazývá kulečník s dírami?

Jak se nazývá kulečník s dírami?
Klára Novotná říj 11 0 Komentáře

Co je to kulečníkový stůl s dírami?

Možná si někdo z vás kladl otázku, co že to je ten kulečník s dírami? Pojďme se podívat na to, co to vlastně je, o co se hraje a co nás na tom může tak svést. Kulečník s dírami nebo-li Pool je známá a oblíbená hra po celém světě. I já jsem si už nejednou s Jindřiškou užila hodně zábavy u poolového stolu. Pool má své kořeny v Anglii a jeho prvky se postupně rozšířily po celém světě.

Pool se hraje na obdélníkovém stole, který má díry v každém rohu a uprostřed delších stran - vždy dva. Většinou jsou stoly pokryty zelenou tkaninou, která připomíná trávník. Míčky používané ve hře Pool jsou menší než ty na karambolu, a proto je hra rychlejší a dynamičtější. Skvělé na tom je, že může hrát každý, bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Důležité je jen mít strategické myšlení a dobrý odhad.

Pravidla hry

Pravidla poolu nejsou vůbec složitá. Hraje se především o strategii a taktiku, a to je přesně to, co mě na tom baví. Každý z hráčů se snaží dostat své míčky do děr - jedná se o bílé, případně pruhované. Kdo je nejdříve bez míčků na stole, vyhrává. A to je ono! Jednoduché, že? Ale opět platí stará dobrá pravidla – praxe dělá mistra, tak se do toho nebojte pustit.

Pool může být také velmi zábavnou rodinnou hrou. Jindřiška je na tom dokonce lepší než já, a to mám přece jen o něco víc zkušeností. Trénujeme spolu velmi často a neustále se snažím zlepšovat a dohánět ji. Skvělé na poolu je, že jsou zde různé varianty hry, takže se rozhodně nebudete nudit!

Různé typy poolových stolů

Jednotlivé stoly na pool se mohou lišit nejen svou velikostí, ale také designem a materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Můžeme se setkat s drážkovanými, hadrovými nebo i plastovými. Osobně mám nejraději klasické dřevěné poolové stoly. Myslím, že dávají hře ten pravý šmrnc.

Nedá se říct, že by jeden typ stolu byl nutně lepší než druhý. Je to hodně o osobních preferencích a o tom, jaký styl hry preferujete. Některým se lépe hraje na menším stole, jiným zase na velkém. Klíčové je, aby se vám na stole dobře hrálo a cítili jste se při hře pohodlně.

Oblečení k hře

Někteří lidé si myslí, že k hraní poolu je třeba se oblečt do formálního obleku nebo dokonce ve smokingu. Já bych však chtěla tuto mylnou představu vyvrátit. Můžete si obléknout cokoli, v čem se cítíte pohodlně a svobodně. Samozřejmě nemá smysl chodit na pool v minisukni nebo v podpatkách, to je jasné. Ale džíny a tričko vám rozhodně stačí.

A úprimně, kdo by chtěl hrát pool ve smokingu, když ho může hrát v teplákové soupravě? No a nestyďte se za svoji hru ani když vás někdo sleduje. Myslím, že je důležité bavit se a užívat si hraní, ať už jste začátečník nebo pokročilý hráč.

Jak začít hrát?

Každý začíná někde, prvním krokem je pochopitelně pořízení stolu a míčků k hře. Nebudete potřebovat nic víc, než poolový stůl, sadu kuliček, tágo a trochu místa kolem stolu. A samozřejmě někoho, s kým zahájíte souboj! Není nutné hned na začátku kupovat nejdražší vybavení, důležité je jen začít. Nakonec se můžete vždy rozhodnout, jestli chcete investovat do lepšího vybavení.

Důležitým aspektem hraní poolu je taktéž udržování pravidelnosti. Hrát byste měli ideálně alespoň jednou týdně. Díky pravidelné praxi zlepšíte své dovednosti a také více pochopíte strategii hry. Rozhodně doporučuji hraní poolu jako zábavnou aktivitu, která je nejen zábavná, ale také zlepšuje koncentraci a strategické myšlení.

Poolové soutěže a turnaje

Nakonec bych chtěla zmínit, že existují i různé poolové soutěže a turnaje. Mnoho lidí si myslí, že tyto turnaje jsou jen pro profesionální hráče, ale opak je pravdou. Existuje mnoho amatérských turnajů, na kterých se můžete zúčastnit i vy. Je to skvělá příležitost zažít trochu vzrušení z soutěžení a také se setkat s lidmi, kteří mají stejnou vášeň jako vy.

Kdo ví, možná se jednou z vás stane opravdový poolový šampion! Já doufám, že se mě jednou moje malá Jindřiška zúčastní na jednom z těchto turnajů. Ale ať už na turnaji vyhraje nebo prohraje, hlavní je, že si hru užívá. Protože nezáleží na tom, zda vyhráváme nebo prohráváme, ale na tom, jakou zábavu nám hra přináší.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*