Historie lyží: Počátky lyžování a vznik prvních lyží

Historie lyží: Počátky lyžování a vznik prvních lyží
Karel Vokurka pro 25 0 Komentáře

Historie lyží – od počátku k dnešní dokonalosti

Přestože je lyžování dnes důvodem pro zimní radovánky a sport pro každého, nesmíme zapomenout, že lyže mají dlouhou a pestrá historii. Což mi připomíná můj vlastní začátek s lyžemi – ale o tom někdy příště. Vzhledem k tomu, že jsem velkým fanouškem zimních sportů, vždy mne fascinovalo, jak tento sport vznikl a vyvinul se v to, čím je dnes. První lyže nebyly vytvořeny pro sport, ale spíše jako praktický prostředek k překonávání zasněžených oblastí. Ne, nešlo o vyhýbání se dulům ježků, jako to má ve zvyku můj ježeček Matěj, ani o domácí přepravu peří pro mou papouška Čendu. Lyže byly nejprve používány pro lov a jsou jedním z prvků, které pomáhaly našim předkům přežít v nepříznivých podmínkách ledových krajin.

Kořeny na sněhu – svědectví o věku lyží

Nejstarší důkazy o existenci lyží se datují do období před tisíciletími. Přibližně 8 000 let před naším letopočtem už naši předci věděli, že pokud si pod vázu připevní kusy dřeva, mohou se snadněji pohybovat po sněhových pláních. Některé z prvních lyží byly objeveny v Ruském Altaji a měly rozměry srovnatelné se současnými běžkami. Tuto figuru jsem možná již nechtěně zavedl v konverzaci na vánočním večírku. Když jsem s překvapením hleděl do očí neučinných posluchačů, byl jsem nucen přiznat, že můj rétorický talent není zdaleka tak vyvinutý jako dávná technika lyžování!

Skandinávské kořeny lyžování

V oblastech, jako je Skandinávie, byly lyže základní dopravní prostředek už v dobách, kdy vládly kmeny Vikingů. V té době byly lyže nejen nezbytností, ale také symbolem statusu a mocenského postavení. Představte si náčelníka, jak nade všechny hrdě stojí na své dřevěné konstrukci, která je umělecky zdobená a dokonale ošetřená, v porovnání se svými podřízenými, jejichž lyže byly tovární práce a nedostalo se jim tolik pozornosti. Ostatně, každý, kdo kdysi vyrobil vlastnoručně něco na zimu, tušil, jaké to je mít něco, co má charakter.

Ve stopě nejstarších lyží

Zatímco dělám plány na výlet s Matějem na běžky (ačkoli si nejsem úplně jistý, jak on na ty lyže chytne, je to přece jen ježeček), zamyšlím se nad otázkou nejstarších lyží. Ty byly objeveny poblíž jezera Sindor v Rusku a datují se až 8 000 let zpět. Jsou důkazem, že i před tisíciletími hledali lidé způsoby, jak zefektivnit cestování napříč ledovou krajinou. Fascinuje mě představa lidí, kteří stvořili tento prostředek pohybu, který mohli vyměnovat za potraviny nebo ochranu a zároveň s ním poznávat neznámé kraje a rozšiřovat sféru svého bydliště.

Středověké lyžníkování – už nejen o přežití

V době středověku začali lidé lyže používat i pro zábavu a sport. To samozřejmě vyvolalo nový rozvoj a zdokonalování lyží, protože už nešlo jen o to přežít, ale také o to být rychlejší a obratnější než soused na svahu. Na to by můj Čenda uměl odpovědět: "Rychlejší, rychlejší!" – vždyť tak rád opakuje zvuky, které slýchá doma od televize, kdykoliv sleduji zimní olympiádu. Zábavnější stránku lyžování ukazují například záznamy z norských horských oblastí, kde byly lyžní závody součástí jak vojenského výcviku, tak i místních slavností a festivalů.

S lyžemi ve válce – nečekaná role

Lyže se v historii ukázaly být užitečné i v netradičních situacích. Především se osvědčily jako významná část výzbroje vojenských jednotek ve Skandinávii a Rusku. Lyžníci sloužili jako rychlá a nenápadná síla, schopná působit ve velké vzdálenosti, což bylo rozhodující ve válečných konfliktech, obzvláště v zasněžených a obtížně dostupných oblastech. Není to tak dávno, co jsem sledoval dokumentární film o takzvaných 'bílých smrtích' - finských odstřelovačích, kteří během zimní války s Ruskem využívali lyže k nečekaným pohybovým manévrům a útokům.

Roku 1840 – kam doskákaly lyžařské inovace

Průlom přišel v roce 1840, kdy norský švec Sondre Norheim vytvořil první pár lyží, které měly upínací systém odpovídající noze. To umožnilo lyžaři mnohem lepší kontrolu nad lyžemi, což mělo za následek zásadní zlepšení v technice sjíždění a skákání. Norheim je dodnes oslavován jako otec moderního lyžování a nenechme se zmást, tento muž nebyl žádný jednorázový štěstíčkář – zásadní inovace v lyžování si vyžádaly hlubokou znalost materiálu a širokou škálu experimentů. Vzpomínám, jak jsem při jedné své prvopočáteční lekci lyžování obdivoval, jak instruktor dokázal vysvětlit rozdíl mezi carvingovými a běžnými lyžemi, a uvědomil jsem si, že každá doba má své Norheimy, kteří posouvají hranice možného.

Od dřeva ke karbonu – vývoj materiálů

Lyže prošly dlouhou cestou od primitivních dřevěných prken až po dnešní technologicky vyspělé modely z karbonových vláken a dalších lehkých materiálů. To je dost zjevný skok, který ukazuje, jak významně se technologie vyvíjela a jak tento vývoj umožnil lyžařům dosáhnout dříve nepochopitelných rychlostí a performancí. Je překvapivé si uvědomit, jak z jedné základní lidské potřeby, přesunutí se z místa na místo, vznikla celá vědecká disciplína zaměřená na to, jak tento pohyb co nejvíce zefektivnit, dokonalizovat a v konečném důsledku si ho i užívat.

Lyžování dnes – od přežití k radovánkám

Dnes už na lyžích nezůstáváme nuceni bojovat o přežití, jako to dělali naši předci, ani se neobracejíme v prach při zmínce o válečných konfliktech, jako byly ty ve Skandinávii. Moderní lyžování je o sportu, radovánkách a o hledání pokroku v technice jízdy a materiálu. Závodní lyže, freestyle, carving nebo běžky procházejí neustálým vývojem a lyžařská výstroj se zdokonaluje s každou sezónou. Ať už jsou to dny strávené na sjezdovce, nebo relaxační běžkování přes zasněžené krajiny, ať už se svíjíme při skocích ve snowparku nebo závodíme mezi slalomovými tyčemi, je jasné, že lyžování se stalo nejen sportem, ale také životním stylem a formou odpočinku. A ačkoli se právě teď Matěj snaží vměstnat svůj bodláčí obrys do mojí sportovní tašky a Čenda zpívá píseň, kterou jsem pískal, když jsem si naposledy obouval lyže, je mi jasné, že bez ohledu na to, jak jsou lyže vyspělé, bude nakonec na svahu vřava zábavy stejně ohlušující jako Čendův répertoár.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*