Jak casto se má jíst?

Jak casto se má jíst?
Jana Kopecká lis 7 0 Komentáře

Rozbití mýtů o počtu jídel

Mnoho lidí se ptá, kolikrát denně by měli jíst. Někteří věří tomu, že pokud jíte méněkrát, tak zhubnete. Ale já říkám, že to není pravda! Měnění počtu jídel není zaručená metoda hubnutí a někdy může být dokonce škodlivé. Moje zkušenost? Když jsem poprvé začala na vysoké škole, snědla jsem snídani a pak jsem neustále studovala až do večera, aniž bych si udělala čas na jídlo. Nakonec jsem byla vyčerpaná, neměla energii a přibrala jsem na váze, protože jsem večer jedla hromady nezdravého jídla.

Počet jídel a metabolismus

Jednou z nejběžnějších rad, které slyšíte od odborníků na výživu, je jíst pětkrát až šestkrát denně. Tvrdí se, že jíst méně a častěji může zrychlit váš metabolismus a pomoci vám zhubnout. Nicméně, když se na to podíváte z vědeckého hlediska, věci nejsou tak jasné. Zatímco některé studie naznačují, že frekvence jídel může ovlivnit rychlost metabolismu, jiné zase ukazují, že to může být bez významu. V důsledku toho je někdy těžké určit, co je správné. Jídlo by mělo být zdrojem radosti a ne stresu. Moje rada je jíst, když máte hlad, a zdůrazňovat rovnováhu a různorodost v jídle.

Ranní jídlo: Základ dne

Máma mi vždy říkala: "Jana, snídaně je nejdůležitější jídlo dne." Nikdy jsem kvůli tomu nevynechala snídani, a dokonce když ještě spím, můj kun Bob už ví, že je čas na snídani. A moje matka měla pravdu. Vynechání snídaně znamená vynechání možnosti nabít se energií na začátek dne. Také pokud nejíte ráno, je pravděpodobné, že budete mít později tendenci přejídat se nebo sáhnout po nezdravých potravinách.

Důležitost zdravého obědu a večeře

Jak praví staré české přísloví "Snídej sám, s obědem poděl, večeři dej psu." Samozřejmě neznamená to, že byste měli dávat večeři svým domácím mazlíčkům (nebo v mém případě kunovi Bobovi), ale jde o důležitost rovnováhy mezi jednotlivými jídly. Oběd by měl být bohatý na bílkoviny a vlákninu, aby vás udržel sytými po zbytek dne. Pokud jde o večeři, je ideální snížit příjem kalorií a soustředit se na lehkou stravu. Ale nevěřte na rady, které tvrdí, že po 18:00 byste měli přestat jíst. To je jen další mýtus!

Mezidobí: Zdravé svačiny

Odkud víte, že jste blogerka? Když je vaše pracovní doba tak flexibilní, že si můžete dovolit svačinu kdykoliv během dne. Ale věřte mi, svačina je pro každého důležitá. Zdravé, vyvážené svačiny vám mohou poskytnout energii, kterou potřebujete mezi jídly, a zabránit pocitu hladu. Vybírejte zdravé svačiny jako ořechy, ovoce, zeleninu a celozrnné produkty.

Význam hydratace

Na stole vedle mě stále stojí lahev vody. Proč? Protože hydratace je důležitá! Je důležité myslet na to, že nejen jídlem, ale i pitím udržujeme svůj metabolismus. Voda je nejdůležitější látka, kterou tělo potřebuje. Doporučuje se přijímat alespoň 2 litre vody denně. Vodu můžete nahradit i čajem nebo kávou, ale dejte si pozor na pití s vyšším obsahem cukru. Tělo potřebuje tekutiny k přepravě živin do buněk, odstraňování odpadu z těla a regulace tělesné teploty.

Listování džunglí diet

Na světě existuje tolik diet, že byste si mohli myslet, že je to jen další forma reality show. Keto, paleo, vegan, raw, 5:2... seznam pokračuje. Ale nedovolte, aby vás tyto trendy zmátly. Neexistuje univerzální dieta pro všechny. Každý jsme jedineční s vlastními potřebami a cíly. Nejdůležitější je poslouchat vlastní tělo a jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné produkty, libové bílkoviny a zdravé tuky.

Rozhodování o svém jídelníčku

Rozhodnout, kolikrát denně jíst, je velmi individuální rozhodnutí, které by mělo záviset na vašem životním stylu, cílech a tělesných potřebách. Neexistuje žádné "jedno pravidlo", které by se vztahovalo na všechny. Najděte si plán, který vám vyhovuje, a který vám pomáhá dosáhnout vašeho cíle, aniž byste se přitom cítili omezeni nebo stresováni. A pokud jste v tomto hledání ztraceni, neváhejte vyhledat pomoc odborníka na výživu. Já sama se snažím jíst 5 menších jídel denně a věřte mi, cítím se skvěle!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*