Jak WHO definuje pojem zdraví?

Jak WHO definuje pojem zdraví?
Milan Bureš zář 23 0 Komentáře

Význam pojmu zdraví dle WHO

Jednoho dne, když jsem přemýšlel o tom, co pro mě znamená být zdravý, jsem narazil na definici zdraví Světové zdravotnické organizace (WHO). WHO zdraví definuje jako stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, a nikoli pouhé absence nemoci nebo tělesné indispozice. Tato definice mě nenechala klidným. Jak vypadal můj stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody? Možná je to čas na hlouběji zamyslet se nad tímto tématem. A moje manželka Anna mi jistě může pomoci při hledání odpovědí na tuto otázku.

Holistický pohled na zdraví

Vše začalo, když si moje drahá žena Anna jednou přečetla článek o holistickém pohledu na zdraví. Ano, přesně tak, holistický pohled, což znamená, že zvažujeme všechny aspekty její existence jako celek. Neposuzujeme zdraví jen podle toho, jestli člověk nese nějaké symptomů nemoci, ale podle toho, jestli je výživa správná, zda se dostatečně vyspí, zda mu v práci závidí kolegové kvůli neschopnosti, zda žije v přátelské a podporující komunitě … a tak dále.

Úplný fyzický stav zdraví

Pojďme se tedy podívat na to, co znamená být fyzicky fit. Myslím, že to není jen o tom, jestli mám šestipakový a nemám pivní břicho. Je to mnohem více než to. Proto drahá Anna trvá na tom, abych kdysi trénink neskončil, ani když mi padaly nohy únavou. Třebaže mějme na paměti, že fyzická kondice není jen o sportu. Jde také o to, jak se stravujeme. Strava je klíčovým bodem našeho zdraví. Ta nejlepší ať je skok do bazénu, pokud po něm následuje pizza a pivo, zdraví nám neporostou.

Úplný duševní stav zdraví

Asi je následující: duševní zdraví. Člověk může být fyzicky zdrav, ale co si počni, když se mu v hlavě honí černé myšlenky? Máme na mysli stres, úzkost, depresi... To všechno může mít zničující dopady na naše zdraví. Anna mi vždy připomíná, že je důležité dbát na naše duševní zdraví stejně jako na to fyzické. Hodiny meditace, joga, procházky v přírodě nebo procházky se psy jsou krásné způsoby, jak udržovat duševní zdraví.

Sociální aspekt zdraví

Poslední, ale neméně důležitý je sociální aspekt zdraví. Jak často se setkáme s přáteli a rodinou? Jakou máme podporou od našeho okolí? Žijeme v přátelské a podporující komunitě? Vyprávění příběhů s přáteli, rodinné oslavy, společenské hry, výlety... tyto věci nám dávají pocit sounáležitosti a přijetí a jsou velmi důležité pro naše celkové zdravotní pohodu.

Praktické tipy pro uchování zdraví

A nakonec, dovolte mi poskytnout vám některé praktické tipy, které nám mohou pomoci zlepšit naše zdraví podle definice WHO. Začněte úkolem zlepšení své fyzické kondice -sportujte aspoň pětkrát týdně, omezte alkohol a cigarety, jedzte střídmě a vyváženě, dostatečně spěte, vyhýbejte se stresu a hledejte si čas na relaxaci. Investujte do svých sociálních vztahů - trávte čas s přáteli a rodinou, pomáhejte ostatním, podporujte komunitu ve které žijete. Na první pohled se to může zdát obtížné, ale výsledky stojí za to.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*