Jak jezdit na carving?

Jak jezdit na carving?
Karel Vokurka srp 24 0 Komentáře

Základy carvingu: Co je důležité vědět

Výraz "carving" znal jen stovečka fanoušků zimních sportů, ale dnes se toto slovo stalo natolik populárním, že ho zná každý druhý. Carving, nebo jinak řečeno řízená zatáčka na lyžích, je technika, která vám umožní zdolávat svahy mnohem efektivněji a s větším sebevědomím. Všechno začíná od výběru správných lyží až po správnou techniku. Udělám to ve stylu Krafťáka, jdu na to tak, že vás vezmu od začátku až do konce. A kdo ví, třeba se z vás stane další carvingová hvězda!

Výběr správných lyží

První krok na cestě k carvingovým zážitkům je samozřejmě výběr správného páru lyží. Lyže pro carving by měly být krátké a pružné. Krátké, protože umožňují snadnější zatáčení. Pružné, protože se lépe přizpůsobují nerovnostem terénu. Kdybych si měl vybrat konkrétně, podíval bych se po modelu Atomic Redster, který je můj osobní favorit. Ale to je jen můj názor. Každý je jiný a každý má jiné preference. Takže pokud to ještě nevíte, doporučuji si udělat vlastní výzkum nebo se poradit s odborníkem.

Oblečení pro carving

Správné oblečení je stejně důležité jako správné lyže. Musíte být suchý, teplý a pohodlný. Zvlášť u rukavic bych investoval do kvalitních, protože ruce jsou první, co bude na svahu mrznout. Kamenické rukavice jsou velmi oblíbené a mohu je vřele doporučit. Kvalitní bunda a kalhoty jsou základem, stejně jako vhodné spodní prádlo a ponožky. Mějte na paměti, že na svahu trávíte celý den a chce to být pohodlný.

Technika carvingu

Nyní se dostáváme k samotné technice carvingu. První a nejdůležitější pravidlo carvingu je: Nikdy nesmíte zapomenout otočit lyže! Zní to možná divně, ale je to pravda. Čím víc otočíte lyže, tím víc "carvujete". A jak toho dosáhnout? Jednoduše tím, že se naučíte správně naklánět tělo. Těžiště těla by mělo být nad vnitřní lyží, což vám umožní otočit tou vnější. Ušetříte energii a zároveň budete mít větší kontrolu nad lyžemi.

Trénink a bezpečnost na svahu

Pamatujte, že jako u každého sportu platí i u carvingu: trénink dělá mistra. Takže nečekejte, že se za jeden den stanete carvingovým expertem. Na druhou stranu, i když jsem začínal jako naprostý začátečník, už po několika dnech jsem si užíval carvingové zatáčky. Důležité je naučit se bezpečně zastavit a padat. Ano, nepříjemná věc, ale lepší být na to připravený.

Ale nehoduji, s carvingem si užijete spoustu zábavy. A když už jsme u toho, jednou mi jeden kamarád řekl, že jsem s těmi lyžemi jako kouzelník s kouzelnou hůlkou. Možná se to zdá klišé, ale pro mě carving skutečně představuje kouzlo zimních sportů. Je to směs adrenalinu, radosti a svobody, kterou nelze popsat, musí se prožít.

Tipy a rady pro lepší carving

Abych na závěr nepřišel s prázdnou, mám pro vás několik tipů, jak zlepšit svůj carving. Moje rady nejsou žádné zázračné formule, ale věci, které jsem sám na své carvingové cestě objevil. A doufám, že vám pomohou stejně, jako mi pomohly mně.

  • Začněte na lehkých svazích. Než se vrhnete na černou sjezdovku, zvládněte carving na modré nebo červené. Tím se naučíte základy a získáte sebevědomí.
  • Nespěchejte. Zpočátku je lepší se soustředit na techniku, než na rychlost. Uvidíte, že rychlost přijde sama, jakmile se budete cítit pohodlně a bude vám carving jít hezky od nohy.
  • Nebojte se požádat o radu. Carving je neustále se vyvíjející sport a každý má svůj vlastní styl a tipy. Nemusíte se držet jednoho způsobu, klidně zkuste různé techniky a najděte si svůj vlastní styl.
  • Pamatujte, že každý den je jiný. Některé dny vám carving půjde jak po másle, jiné budete mít pocit, že jste zpátky na začátku. To je úplně normální. Důležité je nevzdat se a pokračovat v tréninku.

Na závěr bych chtěl říci, že carving je skvělý sport, který může vyzkoušet každý. Ať už jste začátečník nebo pokročilí lyžař, měl byste dát carvingu šanci. A kdo ví, třeba jednou budete úspěšně "carvovat" svahy jako opravdový profík! Takže co takhle se pustit do toho a začít si užívat carvingové zatáčky na plno?

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*