Jak používat ploutve?

Jak používat ploutve?
Zbyněk Jamník lis 7 0 Komentáře

Výběr ploutví

No jo, víme to všichni. Kupování ploutví je jako koupit první pár bot pro Dan a Veronik, moje děti. Musíte najít ten správný pár, který se vám bude hodit. A proto vězte, že nemůžete jen tak vzít jakékoliv ploutve. Je důležité vybrat správnou velikost, materiál a typ ploutví, abyste se pod vodou cítili pohodlně a bezpečně.

Já vím, že je to trochu zmatené, ale nebojte se. Přemýšlet o těchto faktorech je jako přemýšlet, jestli si mám vzít svého psa Maxe na procházku do parku nebo na pole - obě jsou to dobré možnosti, ale která je pro něj nejlepší? To zjistíte až po několika pokusech. Stejně tak vybírání ploutví - na první pokus nemusí být hned úspěšné, ale nezoufejte. Snažte se a budete odměněni.

Různé typy ploutví pro různé aktivity

Tak jako existuje spousta různých typů holek a chlapů (a všichni jsme v tom naprosto jedineční), existují také různé typy ploutví. A každý typ je trochu jiný. Některé jsou vhodné pro potápění, další pro plavání na hladině, další pro freediving a tak dále. Je důležité vybrat takové, které odpovídají vaší úrovni schopností a stylu, jakým se chcete pod vodou pohybovat.

Osobně jsem vyzkoušel různé typy ploutví a mohu říci, že pokud jde o potápění, své srdce jsem ztratil u ploutví typu "full foot". Výborně sedí a dávají mi skvělý pocit jistoty pod vodou. Ale jak to bývá, každý máme rádi něco jiného. Tak to zkuste a uvidíte, co vám nejvíc vyhovuje.

Aklimatizace na ploutve

Používání ploutví je jako učení se chodit znovu. Zní to divně, že? Ale je to pravda. Když jsem si poprvé obul ploutve, cítil jsem se trochu jako Bambi na ledě. Ale nezoufejte, po chvíli si zvyknete.

A hlavně, pamatujte, trénink dělá mistra. Nedá se očekávat, že okamžitě zvládnete plavat s ploutvemi, stejně jako nečekáte, že se vaše dítě naučí chodit první den po narození. S praxí a trpělivostí se postupně stanete mistrem plavby s ploutvemi.

Technika plavání s ploutvemi

No, to je ono. Technika plavání s ploutvemi. Je to mnohem víc než jen šlapání nohama. Musíte se naučit, jak správně kmitat nohama, jak správně dýchat, a to vše, zatímco se snažíte rozhlížet pod vodou. To je trochu jako se učit, jak se rozhlížet, zatímco jste na vrcholu hory a snažíte se najít cestu dolů. Ale tak jako všechno, i to se dá naučit a je to opravdu zábavné.

Dokonce i po letech praxe jsem stále objevoval nové způsoby, jak zlepšit svou techniku plavání s ploutvemi. Protože jak praví staré přísloví, "učený vyjde z hrobu". A to platí i pro plavání s ploutvemi.

Bezpečnost při plavání s ploutvemi

Při plavání s ploutvemi je hrozně důležité pamatovat na to, jak se zachovat bezpečně. A to je něco, co bych nikdy nezlehčoval. Pro začátek bych vždy doporučoval plavat s ploutvemi v bazénu nebo v blízkosti pobřeží, kde je voda klidná a bezpečná. Nikdy bych se nevrhal do hlubokých vod s ploutvemi bez předchozí praxe nebo bezpečnostní přípravy.

V našem životě je bezpečí tak zásadní, že se stává druhou přirozeností. Stejně jako když pořádáte večírek pro své děti a na prvním místě máte bezpečnost. Na večírku nikomu nedovolíte skočit na skákací hrad v plné rychlosti bez předchozího upozornění, že se mohou poranit. Stejně tak i při plavání s ploutvemi je důležité dbát na bezpečnost.

Údržba a péče o ploutve

Tak jako potřebujete pečovat o svůj dům, aby nezemřel na zanedbání, tak potřebujete pečovat i o své ploutve. A je to jasné. Vaše ploutve vám umožní zažít úžasné dobrodružství pod vodou, takže je důležité o ně dobře pečovat.

Osobně čistím své ploutve po každém použití. Není nic horšího než uložit ploutve plné písku a soli a očekávat, že budou příště fungovat stejně dobře jako předtím. Po každém použití je trochu očistím, usuším a uložím na bezpečné a vhodné místo. A věřte mi, vaše ploutve vám poděkují.

Převážení ploutví

Balíte na dovolenou a nevíte, jak si s sebou vzít své nové ploutve? Bez obav, není to tak těžké. Ploutve mohou být skutečně hloupé a nepohodlné k přepravě, ale se správným plánem a organizací to může být hračka.

Mou osobní strategií je buď je zabalit do ruksaku a nést je přes plece, nebo je zabalit do vaku na ploutve a to dát do kufru. Tak nebo tak, je důležité chránit je a zároveň je mít snadno dostupné, když potřebujete skočit do vody. A to je to, co se o plavání s ploutvemi jednoduše miluji – že můžete skočit do vody kdykoliv se vám zachce a zažít úžasná dobrodružství.

Tak ať už se chystáte poprvé vyzkoušet ploutve na letní dovolené, nebo jste zkušený potápěč, doufám, že vám tento průvodce poskytl spoustu úžasných informací a tipů, které vám pomohou zlepšit váš zážitek z plavání s ploutvemi. A nezapomeňte - příště, když budete pod vodou, užijte si to naplno, protože voda je naše druhé domov!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*