Jak se skládají kulečníkové koule?

Jak se skládají kulečníkové koule?
Pavel Dvořák říj 15 0 Komentáře

Odhalení tajeňství koule

Jak jsem jednou seděl v mém oblíbeném lokále v Humpolci a znuděně koukal na hru ve vykládané kulečníkovce, napadlo mě, jak se vlastně kulečníkové koule vyrábějí. Taková obyčejná věc, kterou často vidíme, ale málokdy se nad ní zamyslíme. Tak mě napadlo, že by bylo skvělé podělit se s vámi o to, co jsem při svém výzkumu zjistil.

Materiál: Není všechno zlato, co se třpytí

Než se pustíme do toho, jak se kulečníkové koule vyrábějí, je důležité pochopit, z čeho jsou vyrobeny. Většina kvalitních koulek je vyrobena z fenolové pryskyřice. Tento materiál je oblíbený pro svou tvrdost a odolnost vůči nárazům, což je u kulečníku nezbytností. Kulečníkové koule se dříve vyráběly z slonoviny, ale díky rozvoji nových technologií a materiálů, jakým je právě fenolová pryskyřice, se od slonoviny upustilo. Nejen kvůli její neudržitelnosti (vždyť sloni jsou dnes chráněni), ale i kvůli její vysoké ceně.

Kulatost: Perfekce je královnou úspěchu

Možná byste chtěli vědět, jak se kulečníkové koule dostávají do svého dokonalého kulatého tvaru? Je to vlastně docela jednoduché, ale zároveň fascinující proces. Míchání fenolové pryskyřice se provádí za vysokých teplot. Když se směs stane tekutou, nalije se do formy, která má tvar polokoule. Když pryskyřice ztuhne, spojíte dvě polokoule dohromady a dostanete kuličku. Ale pozor, ta ještě není dokonale kulatá. Ta se poté otáčí v stroji se dvěma brusnými kameny, které jí dávají dokonalý tvar.

Barva: Umění, které vidíme

V tomto bodě si možná říkáte: "Dobře, Pavel, teď už víme, jak se kulečníkové koule vyrábějí. Ale co barva? Jak se barva dostane dovnitř?" No, je to docela jednoduché. Fenolová pryskyřice je v základním stavu bezbarvá. Takže když je pryskyřice v tekutém stavu, přidá se do ní barvivo. Barva je tak rovnoměrně rozprostřena po celé kouli a zůstává tam i po ztvrdnutí pryskyřice. A pokud se ptáte na proužky a čísla, ty se přidávají později, pomocí přesného laseru.

Šarže: Hromadná výroba s láskou

Při výrobě kulečníkových koulí se nevyrábí jen jedna koule najednou. To by bylo příliš časově náročné a neefektivní. Proto se koule vyrábějí ve velkých šaržích. Zjistil jsem, že v průměru se v jedné šarži vyrobí až tisíc koulí! To je docela úžasné, co říkáte?. Je to jako malý vojáček, který nastoupí do boje za zelený koberec s 15 dalšími. Rozdíl je v tom, že oni zůstanou pohromadě, až budou dojednou rozehráni prvním úderem tácem.

Měření: Přesnost je klíčem

Každá kulečníková koule musí splnit určité parametry a normy. Nejde jen o průměr, který musí být podle pravidel mezi 52,5 a 52,95 mm, ale také o váhu. Těžiště koule by mělo být v jejím středu, aby se rovnoměrně odrážela od táců a ostatních koulí na stole. Proto je každá koule po výrobě přísně kontrolována a měřena, aby byla do hry puštěna jen ta nejlepší koule.

Zkouška ohněm: Kvalita je základ

Na konci procesu výroby koule prochází sérií náročných testů, aby se zajistilo, že jsou dostatečně tvrdé a odolné pro hru na kulečník. Prochází šokovým testem, aby vydržely silné údery a testem odolnosti proti pádům, aby se ujistily, že nepopraskají, když na ně padne těžký tác. A věřte mi, jak jsem se sám přesvědčil, když mi jednou uklouzla koule a spadla na podlahu, ony opravdu mají co vydržet.

Koule pro kulečník jsou opravdová umělecká díla. Každý detail je důležitý, vše je důkladně promyšlené a přesné. Stejně jako hra samotná. A doufám, že teď, když víte, kolik práce a péče se vkládá do výroby jediné kulečníkové koule, budete na ni při své další partii koukat s ještě větším obdivem.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*