Jak zdravě žít?

Jak zdravě žít?
Karel Vokurka zář 13 0 Komentáře

Úvod do světa zdravého života

Začněme tam, kde všechno začíná - u jídla. Můj ježeček Matěj z duše miluje zdravé jídlo. Často si přímo olízne špičky tlap, když mu naservíruji čerstvou zeleninu. Jsem si ale jist, že ani vy neodoláte pokrskům, pokud vám jich bude podáváno dostatek. A to je to krásné na zdravé výživě - omezovat se vlastně vůbec nemusíte. Pojďme nahlédnout do kuchyně plné těch nejšťavnatějších odrůd ovoce, zelenin, kvalitních bílkovin a celozrnných obilovin. Vězte, že zdravé jídlo lze připravit opravdu chutně a že může být rovněž velmi uspokojující.

V určitých okamžicích se může zdát, že je živý styl života únavný nebo že vyžaduje příliš mnoho plánování a přípravy. Ale jakmile se vaše tělo začne cítit dobře, uvědomíte si, že celé to úsilí stojí za to. To je to, co jsem si uvědomil já a moje zvířátka - ježeček Matěj a papoušek Čenda. I když jsme všechny z různých druhů, jedno máme společné, vyvážená strava a zdravý životní styl je pro nás základem.

Zdravá a vyvážená strava

Moje první rada je: Jedzte různorodě a pestře. Každý den byste měli jíst různé druhy ovoce a zeleniny, obilovin, mléčných výrobků, bílkovin a tuků. Cílem není jíst pouze jednu skupinu potravin. Jídlo by mělo být barevné a chutné a mělo by představovat širokou škálu různých potravin. Řekněme, že jste tím, co jíte, takže je důležité, abychom jídlo vybrali pečlivě.

Například, pokud mám chuť na maso, vyberu si šťavnatý steak, který si připravím na grilu, a podám si ho se zeleninovou přílohou a bramborem vařeným v páře. V případě, že mám chuť na rychlé jídlo, sáhnu po hromadě čerstvé zeleniny, para oříšků a třeba si přidám i nějaký ten humus. A když mám chuť na sladké, rozhodnu se pro misku ovoce nebo jogurt s medem a ořechy. Zdravý životní styl znamená dovednost vyvážit různorodost potravin pro maximální výživu.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita je stejně důležitá jako zdravá strava. Není nutné věnovat se vrcholovému sportu. Stačí, když se budete pravidelně hýbat a zvýšíte svou tělesnou aktivitu. To může zahrnovat chůzi, běh, jízdu na kole, plavání, týmové sporty, jógu nebo jakoukoliv jinou formu pohybu, kterou si užijete. Sám mám slabost pro ranní běh a jízdu na kole. Ale to neznamená, že byste měli dělat totéž. Důležité je najít aktivity, které vás baví.

Není třeba, abyste každý den běhali maraton. Stačí jen zvýšit svou denní úroveň fyzické aktivity. Například: když jdete nakupovat, zaparkujte auto trochu dál a zbytek cesty dojděte pěšky. Nebo si místo večerního koukání na televizi naplánujte procházku s rodinou nebo přáteli. Nejenže to zlepší vaše fyzické zdraví, ale také vylepší vaši náladu a duševní zdraví.

Hydratace těla

Nezapomínejme na dostatečný příjem tekutin. Často podceňujeme, jak důležitou roli voda hraje v našem životě. Ani jsem nevěděl, jaké má voda významné místo pro mého papouška Čendu. Musím mu každý den doplňovat vodu v jeho žlabu, aby byl zdravý a šťastný. Proto si můžeme vzít příklad ze zvířecích kamarádů a držet se klíčovými pravidly hydratace.

Kolik vody byste měli pít? Toto číslo se liší v závislosti na faktorech, jako jsou váš věk, pohlaví, hmotnost, úroveň fyzické aktivity a dokonce i počasí. Obecně se doporučuje pít okolo dvou litrů vody denně. Ale vzpomeňte si, že do tohoto množství se počítají i nápoje jako čaj, káva nebo polévky. Můžete také zvyšovat množství vody v těle příjmem ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody, jako jsou melouny, okurky, jablka nebo brokolice.

Správný noční odpočinek

Správný noční odpočinek je základním pilířem zdravého života. A to nejen proto, že vám umožní získat obnovení energie pro další den, ale také proto, že při kvalitním spánku dochází k celé řadě regeneračních procesů, jako je například oprava buněk či posílení imunitního systému.

Dříve jsem spal kysele. Řekl bych, že jsem byl noční sova. Ale nakonec jsem si uvědomil, jak důležitý je pro mne odpočinek. Dneska si neumím představit den bez plnohodnotného odpočinku. Část toho mě přiměl k tomu můj ježeček Matěj, který miluje spánek. Uvědomil jsem si, že pokud je pro zdraví a štěstí takového malého tvora tak důležitý odpočinek, měl by být stejně důležitý i pro mě.

Prevence je lepší než léčba

Správná životospráva nejenže podporuje vaše zdraví, ale také působí preventivně proti řadě onemocnění. Prevence je často levnější a méně náročná než léčba. Jen si vezměte, kolik lidí trpí dneska civilizačními chorobami, které jsou do značné míry důsledkem nezdravého životního stylu.

Připomínám si dobu, kdy jsem musel jít k lékaři kvůli vysokému tlaku. S ním přišly léky a nechutné diety. Ale pak jsem si uvědomil, že lépe než konzumovat tabletky je změnit svůj životní styl, a já si vybral zdravý životní styl. Dnes jsem bez léků a cítím se zdravější a energičtější než kdy předtím. Takže můj poslední tip - prevence je lepší než léčba.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*