Proč jíst 5x denně?

Proč jíst 5x denně?
Václav Šimáček zář 8 0 Komentáře

Otevření našeho rozvíječe chuti k jídlu

Můj syn Antonín se mne jednou zeptal: „Tati, proč musíme jíst pětkrát denně?“ To mne inspirovalo k napsání tohoto článku a odpovědi na otázku, proč je právě takový rytmus stravování vlastně důležitý. Ale abychom tomu porozuměli, musíme se podrobněji podívat na naše trávení a jeho mechanismus.

Trávicí systém je jakousi továrnou v našem těle, která zajišťuje, že všechny buňky mají dostatek energie a výživových látek potřebných pro jejich správnou funkci. Pokud si představíme náš trávicí systém jako továru, tak si můžeme také představit, jak vypadá sklad, kde jsou uloženy všechny suroviny potřebné pro výrobu. Co se stane, když sklad začne být prázdný? Továrna zastaví výrobu, neboť nemá kým zásobovat.

Jídelníček plný energie

A to je právě klíč k pochopení, proč je třeba jíst pětkrát denně. Každou třetí hodinu bychom měli do našeho těla dodat nové suroviny, novou energii. Tím zajišťujeme, že náš trávicí systém má stále dostatek „materiálu“ k práci a výroba energie může probíhat kontinuálně. Můj syn Ladislav, když tohle slyšel, se začal smát a řekl, že jsem to blbě vysvětlil, ale já vím, že mi rozuměl!

Pokud se budeme stravovat nepravidelně a v delších intervalech, továrna zastaví výrobu, ale pracovníci (tj. naše buňky) stále potřebují energii. A tak začne tělo hledat alternativní zdroje. Může začít rozbíjet svalovou hmotu, aby získalo energii, což není zvlášť dobré, pokud chceme udržet svalovou hmotu a zabránit jejímu ztracení.

Pověděči odborníci

Odborníci na výživu a dietologové už léta upozorňují na význam pravidelné stravy. Doporučují rozdělit příjem kalorií na pět menších porcí po celý den namísto tří velkých jídel. Tímto způsobem se zatěžuje trávicí systém a tělo má stále dostatek energie. A pokud si myslíte, že jsem takový odborník, který vám teď tady bude přednášet o výživě, tak ne, jsem jen tata Ladislava a Antonína a chci pro ně to nejlepší.

Smějdi s energií

Pravdou je, že když se snažíme jíst pětkrát denně, někdy se to může zdát jako vtip, především kvůli našim rušným životním stylům a nedostatku času. Ale také je pravda, že pokud se budeme snažit a plánovat svůj den a své jídlo, může to být úspěšné a prospěšné.

Osobně jsem si to vyzkoušel, na vlastní kůži. Začal jsem jíst pětkrát denně a nejen, že mi to pomohlo zvládnout můj den, ale také jsem se cítil vitalizovanější a energičtější. Ano, možná mi to přineslo nějaké ty extra kilogramy, ale to je nejspíš jen tělem komentář k tomu, jak se cítí šťastnější!

Způsoby, jak zvládnout pětijídlový den

A tak, když se mne můj syn Antonín zeptal, proč musíme jíst pětkrát denně, odpověděl jsem: „Protože je to pro naše tělo nejlepší.“ A to je pravda. Abychom to ale mohli zvládnout, musíme být organizovaní a mít dobrou vůli. Mám pro vás několik tipů, jak na to:

  • Plánujte si jídla dopředu. Může se to zdát jako úkol, ale konkrétně naplánované jídla šetří čas a zabraňuje nezdravým volbám.
  • Zásobte se svačinami, které můžete jíst na cestách nebo v práci. Ovoce, ořechy, jogurt nebo minimálně zpracované občerstvení, jako jsou tyčinky ze semen, jsou dobré možnosti.
  • Naučte se, jak využít zbytky jídla. Pokud máte z oběda něco zbylého, můžete to použít jako svačinu nebo jako součást večeře.

Na závěr chci říci, že jíst pětkrát denně není tak těžké, jak se může zdát. Ba naopak, je to způsob, jak zlepšit náš zdravotní stav a cítit se lépe. Můj syn Ladislav mi vždycky říká: „Tati, zní to, jako kdyby jsi na jídlo myslel nepřetržitě!“ A já mu odpovídám: „Ano, můj synu, ale když jde o naše zdraví, opravdu na tom záleží.“

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*