Co jíst na nervy?

Co jíst na nervy?
Alena Navrátilová zář 28 0 Komentáře

Chytrá jídla pro šťastné nervy

Nevím jak vy, ale já jsem absolutně přesvědčená, že náš zdravý stav mysli je přímo propojen s tím, co do sebe strkáme. Proč bychom se tedy nezaměřili na to co bychom měli jíst na nervy? Co je vlastně "jídlo pro nervy"? Je to živina, která má pozitivní vliv na naši mozkovou chemii a tím navozuje klid a dobrou náladu. Může jít o ovoce, zeleninu, bílkoviny, celozrnné potraviny, ale i třeba o různé druhy čajů. Ale pořád si pamatujme: Klíčem k jakémukoli zdraví včetně zdraví našeho nervového systému je různorodost.

Zlatý klíč k nervům: Magnesium

Magnesium, známý také jako "klidný minerál", je skutečně zlatý klíč k nervům. Tento minerál má klíčový vliv na zdraví nervového systému. Vezměme si mě, například. Mája, moje milovaná perská kočka, je občas docela bolest v zadech, když se snaží vyhrabat korek z mé sklenice vína. Ale po pohárku magneziového drinku se cítím jako nová! A nejen víno, magnezium je také nádherně relaxační po dlouhých dnech strávených za laptopem, když píšu tyto články pro vás.

Zdravé tuky jsou naše přátelé

Říká se, že tuky jsou zlé, ale pravda je, že zdravé tuky jsou pro naše tělo a mozek naprosto nezbytné. Takové jsou například omega-3 mastné kyseliny. Jsem si jistá, že mnozí z vás už o omega-3 slyšeli. Možná jste je viděli na obalech rybích olejů v lékárně, nebo jste o nich četli v časopisech o zdraví. Ale víte, co jsou to omega-3 mastné kyseliny a proč jsou tak důležité?

Ovocí a zelenina: základ klidné mysli

Nejlepší způsob, jak zklidnit nervy, je napumpovat tělo velkým množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů, které obsahuje ovoce a zelenina. Vezměme si například banány. Banány jsou fantastické pro nervový systém, protože obsahují hodně vlákniny, vitaminu C a draslíku. Vlastně jsem jednou četla, že banány mají v sobě hodně šťastných chemických látek nazývaných "fenylalanin". Fenylalanin se v těle mění na hormon štěstí serotonin. Takže pokud máte pocit, že vám začínají vypadávat nervy, zkuste sáhnout po banánu.

Protein: budovatel nervů

Jednou z nejdůležitějších složek našeho jídelníčku jsou proteiny. Proteiny jsou základní „stavební kameny“ našeho těla, včetně našeho nervového systému. V našem těle se proteiny rozkládají na aminokyseliny, které jsou potom použity k obnově a opravě tělesných buněk, včetně buněk nervové soustavy. Pokud nejíme dostatek proteinů, naše tělo nemůže efektivně opravovat a obnovovat nervové buňky, což může vést k celé řadě zdravotních problémů.

Celozrnné potraviny: dlouhodobá péče o nervy

Celozrnné potraviny jsou skvělé pro naše nervy, protože obsahují hodně vlákniny a komplexních sacharidů. Tyto složky pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a tím i naše nálady. Stačí si vzpomenout na to, jak jsem se jednou cítila po celozrnném toasts s avokádem a vejcem. Najedla jsem se, měla jsem energii a nervy byly klidné jako hodinky.

Čaje: přirozené relaxační prostředky

V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na různé druhy čajů, které mají přirozené relaxační účinky a mohou nám pomoci uklidnit nervy. Ať už je to kamélie, konopí, heřmánek nebo levandule, čaj může být skvělý způsob, jak uklidnit nervový systém. Chcete vědět něco zábavného? Můj oblíbený je jablíčkový čaj s kousekem skořice a trochou medu. Naprosto neodolatelné!

V závěru je důležité si uvědomit, že neexistuje žádné "kouzelné" jídlo, které by samo o sobě vyřešilo všechny problémy s nervy. Jak jsem už zdůraznila na začátku, klíčem je různorodost v naší stravě. A pokud můj článek inspiruje alespoň někoho z vás k tomu, že zkusí něco nového a zdravého, pak mám pocit, že jsem udělala dobrou práci.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*