Co si dát večer po cvičení?

Co si dát večer po cvičení?
Václav Šimáček srp 22 0 Komentáře

Potřeba opravdové výživy po cvičení

Spousta z nás zanedbává opravdovou výživu po cvičení, která je stejně důležitá jako samotné cvičení. Jsem to dělal taky, myslel jsem, že po vyčerpávajícím cvičení můžu jíst cokoli, co mi padne pod ruku. Ale ne, ne. Tělo potřebuje určité makroživiny, které mu pomohou se regenerovat a růst. Samozřejmě, nemusíte jíst okamžitě po cvičení. Můžete počkat asi 30 minut, ale poté byste měli dodat tělu potřebné živiny.

Co je vhodné sníst?

Myslím, že mnozí lidé si myslí, že po cvičení by měli jenom pít proteinový nápoj, ale to není pravda. Tělu také chybí sacharidy, které jsme spotřebovali během cvičení, a tuky, které nám poskytují dlouhodobou energii. A pak je to i o čerstvých potravinách, které nám dodají vitamíny a minerály. Takže nejenom bílkoviny, ale i sacharidy a tuky jsou důležité. Musíme jíst vyváženě.

Možnosti večeře po cvičení

A teď přichází to nejtěžší - rozhodnout se, co si dát k jídlu. No tak, kdo z nás nemá rád jídlo? Rozhodování o jídle může být pro někoho zábavné, ale také může být stresující. Proto jsem tady já, abych pro vás to rozhodování ulehčil a dal vám nějaké tipy. První možností je třeba kuřecí prsa s rýží a zeleninou. Tento jídelník je vysoce výživný a obsahuje všechny potřebné makroživiny - bílkoviny, sacharidy a tuky. A nebo si můžete dát jogurt s ořechy a ovocem, což je také dobrý zdroj těchto živin.

Tuk a jeho role

Mnoho lidí se obává tuků a myslí si, že by je měli vyřadit z jídelníčku, ale to není pravda. Tuk nám dodává dlouhodobou energii a je nezbytný pro správné fungování našeho těla. Pokud chceme zhubnout, měli bychom snížit příjem tuků, ale ne je úplně vyřadit. Měli bychom se vyhnout nezdravým tukům, jako jsou trans-tuky, a zaměřit se na zdravé tuky, jako jsou mononenasycené a polynenasycené tuky, které najdeme v ořeších, semínkách, avokádu, olivovém oleji a rybách.

Kdy jíst po cvičení?

To je další otázka, na kterou je těžké odpovědět, protože to opravdu záleží na každém jednotlivci. Někteří lidé mohou jíst okamžitě po cvičení, zatímco jiní potřebují čas, aby se tělo uklidnilo. Záleží také na tom, jak se cítíte. Pokud po cvičení cítíte slabost, měli byste jíst co nejdříve. Ale pokud se cítíte dobře, můžete počkat asi 30 minut. Důležité je, abyste tělu dodali potřebné živiny do dvou hodin po cvičení.

Nápady na zdravé jídlo

Nemusíte jíst nudné jídlo, jen proto, že chcete být zdraví. Zdravé jídlo může být také chutné. Co třeba grilovaný losos s batáty a špenátem? Nebo zdravé palačinky z ovesných vloček a banánů? Možností je mnoho.

Importance of hydration

A nakonec, ale rozhodně ne méně důležité, je hydratace. Tělo ztrácí hodně tekutin při cvičení, takže je důležité je dodat zpět. A nemyslím tím, že byste měli pít nějaký energetický nápoj plný cukru. Myslím tím vodu, neslazené čaje nebo třeba i kokosovou vodu. A proč ne, můžete si dopřát i proteinový nápoj, pokud chcete.

Můj obliíbený recept

Na závěr bych chtěl s vámi sdílet můj oblíbený recept, kterým je květáková pizza. Květáku nemusí být všichni nadšení, ale věřte mi, když ho zpracujete na těsto na pizzu, vůbec ho neucítíte. A takto zpracovaný květák je skvělý zdroj bílkovin. Na toto těsto pak můžete dát cokoli máte rádi. Já obvykle dám rajčatovou omáčku, špenát, kuřecí maso, olivy a trochu mozzarelly. Je to výživné, chutné a dodá vám všechny potřebné živiny.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*