Jak se potápět bez drzeni nosu?

Jak se potápět bez drzeni nosu?
Václav Šimáček lis 16 0 Komentáře

Pochopení Fyziky za Potápěním

Jako první je důležité pochopit fyziku za potápěním. Vypadá to možná jednoduše, ale je za tím celá řada fyzikálních zákonitostí. Když potopíte hlavu pod vodu, vzduch v našich sinusách a uších je vystaven tlaku z vody. Čím hlouběji se ponoříte, tím větší je tento tlak. Možná jste si všimli, že když se potápíte, začnete cítit nepohodlí, a proto se automaticky snažíte držet si nos.

Když se potápíme, tlak na naše tělo se zvyšuje. Většina lidí to kompenzuje držením nosu a vdechováním, což vytváří protitlak a pomáhá vyrovnat tlak uvnitř a vně těla. Ale co když vám řeknu, že je možné se potápit bez držení nosu? Ano, je to možné, a já vám povím, jak na to.

Cvičení Dechových Technik

Potápění bez držení nosu vyžaduje cvičení některých dechových technik. Technika, kterou mohu doporučit, je tzv. Valsalvova manévra. Je to technika, kterou používají piloti a potápěči k vyrovnání tlaku v uších. Spočívá v tom, že se zhluboka nadechnete, zavřete ústa a pokusíte se vydechnout skrz nos, aniž byste si ho skutečně drželi. To vytváří protitlak, který pomáhá vyrovnat tlak v uších.

Cvičení těchto technik vyžaduje praxi, ale jakmile je zvládnete, uvidíte, že potápění bez držení nosu je ve skutečnosti docela přirozené. Vážně! Moje kočka Mína je v tom odborníkem! Když se potápí za svou oblíbenou hračkou, nikdy si nedrží tlapkou svůj malý kočičí nos. A pokud to dokáže Mína, jistě to zvládne i každý z nás.

Práce s Tlakem

Je důležité si uvědomit, že práce s tlakem je klíčovou součástí potápění bez držení nosu. To znamená, že musíte naučit své tělo, jak reagovat na tlak vody a jak ho vyrovnat. Nejdůležitější je zůstat v klidu a nenechat se rozhodit tlakem, který cítíte.

Průměrná hloubka bazénu je cca 1,5 metru, což znamená tlak asi 15 kPa (kiloPascalů). To je asi 150x více než je tlak atmosférický! Ale nebojte, naše těla jsou na to připravena. A víte, co je na tom nejlepší? TEN pocit, když se konečně naučíte vyrovnat tlak a můžete se volně ponořit bez nutnosti držet si nos. Není to jen o potápění, je to o svobodě.

Zvyk a Trénink

Potápění bez držení nosu je otázkou zvyku a tréninku. Možná si všimnete, že malé děti, které se teprve učí plavat, si instinktivně drží nos, když se potápějí. Je to proto, že je to instinktivní reakce naší těla na pocit vody v nosu. Je tedy důležité překonat tento instinkt a naučit naše tělo, že potápění bez držení nosu je bezpečné.

Ale jak toho dosáhnout? Jeden z mých oblíbených způsobů je pomocí tréninkových nástrojů, jako jsou potápěčské masky. Ty působí jako bariéra mezi vaší tváří a vodou a umožňují vám zvyknout si na pocit vody kolem vašeho nosu. Zkuste si takovou masku nasadit a ponořte se bez držení nosu. Budete překvapeni, jak snadné to je, až si zvyknete!

Překonání Obav a Hranic

Potápění bez držení nosu je také o překonání našich vlastních obav a hranic. Možná si myslíte, že to není možné, nebo že se vám to nepodaří. Měl jsem stejný pocit, když jsem se to poprvé pokoušel.

Asi si teď říkáte, Václave, jsi bloger, jak můžeš vědět něco o potápění? Ale pravda je, že i běžné věci, jako je potápění v bazénu, nám mohou otevřít oči. Jednou jsem se potápěl v bazénu a uvědomil jsem si, že si nepotřebuji držet nos. Byl to pro mě velký moment a od té doby jsem se snažil naučit se potápět bez držení nosu. Nebylo to snadné, ale nakonec jsem to dokázal, a vy to také dokážete!

Závěr

Potápění bez držení nosu může být výzva, ale s trochou praxe a odhodlání je to určitě dosažitelné. Je to o překonání vlastních obav, o práci s tlakem a o získání nových dovedností.

Mějte na paměti, že je to proces, a může to chvíli trvat. Ale jakmile zvládnete potápět se bez držení nosu, otevře se vám celý nový svět možností. Ať už chcete potápět se v oceánu, v řece, nebo jen v bazénu, potápění bez držení nosu vám to umožní. Tak tedy, jak říká moje milá kočka Mína, ponořte se do toho a užijte si to!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*