Jak definovat zdraví?

Jak definovat zdraví?
Václav Šimáček zář 5 0 Komentáře

Základní principy zdraví

Zdraví je téma, které v poslední době frčí. Každý z nás ho však vnímá jinak, a to ostatně právě podle toho, jak se cítí. Když se nám daří skvěle, říkáme, že jsme zdraví jako ryby. Když nám je zle, stěžujeme si, že se cítíme jako vyjetý tramvaj. To je povrchový pohled na zdraví, ale jak ho definovat hlouběji? Jako blogger si dovolím trochu uvést světlo do této tematiky, jak z pohledu běžného člověka, ale také odborně.

Pojem zdraví podle WHO

Začněme oficiální definicí Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta zdraví definuje jako „stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody a ne pouze absence nemoci či neduhu“. Jinými slovy, zdravý nedávno přestal být, pokud prostě nejste nemocní. Zdraví je podle WHO mnohem komplexnější a zahrnuje i vaši psychickou pohodu a vaše sociální vazby. Zajímavé na této definici je, že zdraví zde není považováno za samozřejmé, ale jako stav, který je potřeba si udržovat a pečovat o něj.

Můj vlastní pohled na zdraví

Z mého pohledu je zdraví ještě mnohem více než to. Vidím to jako kombinaci fyzické pohody, dobrej mind-setu, vyrovnaných vztahů a spokojenosti se životním stylem. A já vím, že to není jen tak ledajaký výmysl. Zajímá mě totiž zdraví už dlouhé roky a své vědomosti jsem nasbíral jak ze studií, tak ze života. Ale pozor, nepovažuju svou definici za jedinou správnou. Zdraví je totiž individuální a měli bychom ho chápat především z pohledu svých potřeb a pocitů.

Zdraví z hlediska fyzického těla

V naší kultuře máme tendenci vnímat zdraví hlavně přes fyzické tělo. A není divu, ve světě, kde je všude plno rychlého občerstvení, sedavých prací a stresu, je naše tělo první, které za to platí. Proto bychom měli podporovat své tělo tím, že mu poskytnume pravidelný pohyb, vyváženou stravu a dostatek odpočinku. Ale pozor, nehrozí tu "padělek" zdraví - když si řeknete,že začnete cvičit a jíst zdravě, ale děláte to bez radosti, jste na cestě k vypálení. Zdraví není o extrémních dietách nebo intenzivním cvičení, je to o rovnováze.

Příběh z mého života

Sám jsem prošel obdobím, kdy jsem se snažil být „nejzdravější“. To vedlo k tomu, že jsem se stravoval striktně podle nějakého jídelníčku, cvičil jsem každý den a byl jsem neustále unavený. Jakmile jsem to opustil a začal jsem dělat věci, které mě baví, mé tělo začalo fungovat lépe. A proto doporučuji, aby lidé dělali to, co je baví a co je naplňuje. Ale samozřejmě, v nějakých rozumných mezích.

Zdraví z hlediska psychické pohody

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je vaše psychická pohoda spojena se zdravím? Pokud ne, doporučuji vám o tom začít. Psychická stránka zdraví je stejně důležitá jako fyzická stránka. Pokud jste stresovaní, vypálení nebo nešťastní, vaše tělo je vystaveno chronickému stresu, který si na něm vybírá svou daň. Já, například, začal meditovat a naučil jsem se řídit své myšlenky a pocity, což mi pomohlo ulevit od chronického stresu.

Zdraví z hlediska sociálních vztahů

Mít blízké vztahy je důležité k naší duševní pohodě a pohodě obecně. Podle mnoha výzkumů jsou lidé, kteří jsou sociálně aktivní a mají blízké vztahy, šťastnější a zdravější. A nemusí to být jen rodina nebo partner. Může jít o přátelství, kolegy nebo třeba o sousedy. Otázkou ale je, jak tyto vztahy spravujeme. Pokud jsou vztahy plné konfliktů či stresu, mohou nám naopak ubližovat. Proto je důležité se naučit, jak spravovat své vztahy a jak s lidmi komunikovat tak, abychom předcházeli konfliktům a stresu.

Zdraví jako cesta k celkové pohodě

Zdraví je skutečně cesta, ne cíl. Stejně jako cesta životem obecně. A na této cestě se můžeme učit, rostou, slavit úspěchy, ale také čelit výzvám a neúspěchům. Důležité je věnovat pozornost svému tělu, mysli, ale také svým vztahům a životnímu stylu. Zdraví je holistický přístup k životu, který zahrnujeme všechny aspekty našeho já. Může být náročný, ale zároveň i inspirující a naplňující.

Pokud se rozhodnete podívat se na zdraví z této perspektivy, určitě nebudete zklamáni! A já jsem tu pro vás, abych vám na této cestě pomohl a podpořil vás. Protože zdraví je přece to nejcennější, co máme!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*