Jak dělíme zdraví?

Jak dělíme zdraví?
Zbyněk Jamník srp 22 0 Komentáře

Význam zdraví ve našem životě

Já jsem Zbyněk a povězte mi, kdo z nás si někdy neřekl, že by dal polovinu svého majetku za zdraví? Vždyť zdraví je opravdu to nejcennější, co máme. Bez něj se vše stává mnohem komplikovanější, někdy až nesnesitelné. A tak se ptám: Jak si rozdělujeme své zdraví? Umíme ho správně dělit či si ho dokážeme jen brát a vyčerpávat ho?

Jak vám zaručí Queen, "I want it all, and I want it now." Ale jak to je s naším zdravím? Bereme si ho, až do poslední kapky, někdy až tak, že se ocitneme na pohotovosti s vyčerpaným tělem, myslí i duší. A potom se snažíme situaci rychle zvrátit, aby se náš stav zlepšil. Ale je to správné? Je také třeba zdraví dělit, a to tak, aby ho zbylo. Kde začíná zdravý rozum a kde končí nezdravá touha?

Odpovědnost za vlastní zdraví

Nízké teploty, viry a různé choroby nám pořádně zatíží obranyschopnost. Můj pes Max je můj parťák na procházkách, bez ohledu na roční období. Můj lékař mi řekl, že je to opravdu dobré pro mé zdraví. Ale jak to dělám, abych dokázal udržet svůj imunitní systém v kondici? Je to tím, že splňuji různé zdravotní potřeby, správnou stravou, pravidelným pohybem a dostatkem odpočinku.

Můj život je příkladem. Nevím, jak je vám do zpěvu, ale já si minulý týden zpíval na karaokách a příští den jsem byl úplně vyřízený. Můj lékař mi řekl, že je to proto, že jsem svůj hlasový aparát přetěžoval. Takže pro mě je také důležité dělit si zdraví i v takových oblastech, jakými jsou zpěv, tanec, sport a další aktivity - vždyť všechno s mírou.

Klíčové aspekty pečování o zdraví

Obecně platí, že pokud chcete být zdraví, musíte vyváženě jíst. A to znamená, že nemůžete jíst pouze pizzu a hamburgery, jak by mohl chtít někdo jako já, milovník dobrého jídla. Musíte si také uvědomit, jak často jíte. Důležité je pravidelné stravování - mít všechny tři hlavní jídla za den a mezi nimi malé svačiny.

Ať už jste zastánce jakékoliv stravy, ať už veganské nebo paleo, existují zdravé způsoby, jak si rozdělit své zdraví. Pokud jíte jídla bohatá na bílkoviny, vlákninu, komplexní sacharidy a zdravé tuky, budete na dobré cestě k udržení si zdraví. A samozřejmě to platí i pro pitný režim. Zkuste přeci jen vypít alespoň ty doporučené 2 litry vody denně. 

Tipy pro správnou péči o zdraví body

Pravidelný pohyb je další důležitou složkou zdraví. Vždyť už od dětství nám učitelé tělesné výchovy říkali, že pohyb je život. A já si to vzal k srdci. Každý den si najdu čas na pěší procházku nebo jogging, bez ohledu na počasí. Naše tělo je stvořeno k pohybu a my bychom mu ho měli poskytnout.

Potom je tu třeba odpočinek. Vždyť i nejlepší mašina potřebuje pauzu. A to platí i pro naše tělo. Spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů pro naše zdraví. Je třeba pamatovat na to, že kvalitnější odpocínek znamená lepší zvládání denních úkolů a silnější imunitní systém.

Tak ať už jde o péči o tělo, stravu, pohyb či odpočinek, dělení našeho zdraví v každodenním životě je nesmírně důležité. Musíme si ho chránit a dbát na to, aby bylo v rovnováze. Věřte mi, protože já jsem to prožil. Já, Zbyněk, vám to z vlastní zkušenosti radím.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*