Kdy vzniklo Aikido?

Kdy vzniklo Aikido?
Karel Vokurka říj 16 0 Komentáře

První kapitoly příběhu Aikido

Abychom pochopili, kdy vzniklo Aikido, musíme se nepatrně vrátit zpět v čase, konkrétně do období zářijové japonské noci roku 1868, kdy se narodil Morihei Ueshiba, jež by se v budoucnu stal zakladatelem tohoto umění. Byl to veselý den, dějiny Japonské martialské historie byly obohaceny o jednu důležitou postavu.

Kdo byl Morihei Ueshiba?

Jako kluci obecně, i malý Morihei byl fascinován různými formami zápasu. Nebyla to však jen jeho zvědavost a touha po dobrodružství, které ho přivedly k umění boje. Byl to také jeho otec, který byl jednou brutálně napaden a zmlácen. To byla událost, která výrazně utvářela cestu malého Moriheie k bojovým uměním.

Putování za poznáním

Morihei však nebyl příliš ohromen tím, co mu jeho instruktoři nabízeli. Chybělo mu něco víc, něco, co by uspokojilo jeho hlubokou touhu po harmonii a míru. A tak se vydal na dlouhou a náročnou cestu po celém Japonsku, během které studoval různé formy bojových umění.

Vzestup Aikido

Jednoho dne se však Morihei setkal s mistrem degnosti Sokakovym Takedou, a byl jím ohromen. Zde mohl trochu nahlédnout do toho, co hledal – umění, které harmonizuje tělo a mysl, posílí ducha a přináší mír. A tak vznikl základ Aikido. Byl to rok 1915. Rozhodl se zůstat s mistr Takedou a studovat pod jeho vedením.

Koncepce Aikido

Koncept Aikido je tedy založen na harmonizaci duše, těla a ducha. Cílem Aikido není porazit protivníka, ale dovést ho do stavu, kdy je nucen uznat svou porážku. Je to umění míru, které nás učí žít v souladu s přírodou a lidmi okolo nás.

Významný krok ve vývoji Aikido

Ale pomalý rozvoj Aikido nebyl pouze o Moriheim a jeho putování. Bylo zde také furii událostí na mezinárodní scéně, díky nimž získalo Aikido takovou popularitu. Po Druhé světové válce se Japonsko snažilo najít novou totožnost, a právě v té době se Aikido začalo šířit na Západ a stalo se fenoménem.

Aikido ve světě

Aikido se tak začalo rozvíjet nejen v Japonsku, ale i po celém světě. Jeho popularita vzrostla v souvislosti s rostoucím zájmem o východní kulturu, filosofii a právě bojová umění. Od 60. let Aikido ovlivnilo životy milionů lidí po celém světě.

Takže kdy vzniklo Aikido? Můžeme jasně a upřímně říct, že cesta k jeho vzniku byla dlouhá a složitá. Začala s Moriheiem Ueshibou jako mladým chlapcem, který hledal odpovědi na otázky, které ho trápily celý jeho život, a culminovala v jeho setkání s mistrem Takedou a vytvořením Aikido, jedinečného bojového umění, které hledá harmonii a mír.

Na závěr

Na závěr chápeme, že Aikido není jen bojové umění. To je filosofie života, která se snaží začlenit harmonii, laskavost a mír do každodenního života. Je to důkaz síly míru a harmonie, jak ukázal Morihei Ueshiba, a je to také důkaz, že Aikido se stále vyvíjí a roste i po celých svých více než sto letech existence.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*