Jaký je rozdíl mezi běžkami na klasiku a bruslení?

Jaký je rozdíl mezi běžkami na klasiku a bruslení?
Jakub Vlček srp 22 0 Komentáře

Úvod do světa běžeckých lyží

Můj vzrah prvně padl na běžecké lyže v mládí, za studených zimních nocí v našem rodinném domě. Tenkrát se mi zdálo nerespektovatější sportovat na svázečku než na kopci. Ale ukázalo se, že příroda se pokoušela předat mi vášeň pro venkovní aktivity, které by mě v dospělosti upoutaly. A já, Jakub, jsem se konečně poddal jejímu zvoucímu volání. I když jsem zcela nový na scéně běžeckého lyžování, naučil jsem se, že jsou tu hlavně dva druhy: klasické běžecké lyže a lyže na bruslení.

Klasické běžecké lyžování: pohádka nebo noční můra?

Moje první zkušenost s klasickým běžeckým lyžováním přišla po náročném dni v práci. Jsem nepamětlivý, ale zvlášť si vzpomínám na ty whatsapp zprávy od přátel s obrázky bílých, malebných krajin a lyží s otiskem jejich stop. Je to jeden z nejoblíbenějších stylů běžeckého lyžování a obecně se provádí v upravených stopách. Vaše lyže se vpichují do těchto stop a pohybujete se dopředu střídavou chůzí, podobnou jako u chůze. Vzpomínám, jak jsem se potil a zápasil na svých prvých prknech, ale i tak, jak jsem se bavil. Protože když už se s tím chytnete, připadáte si jako ve sně, který svěží zimní vzduch a bílý mantinel ve vás vyvolá neskutečný pocit svobody.

Bruslení na lyžích: súrmé nebo balet?

Poté, co jsem si zamiloval klasiku, dostal jsem od kamaráda impuls, abych vyzkoušel bruslení na lyžích. Jaké překvapení mě čekalo! Bruslení na lyžích je naprosto jiné než klasické lyžování. Při bruslení odrážíte lyže do stran, podobně jako u bruslení na ledě, a ne dozadu. Když jsem poprvé vykročil a pokusil se o bruslařský pohyb, připadalo mi to jako snažit se kráčet po sněhu v boxerkách. Ale jakmile jsem to pochopil, cítil jsem se jako na obláčku devadesát – pocit slobody a adrenalinu je opravdu něco neopakovatelného. Zvlášť když se překonám, dám do toho maximum energie a to vše obklopen úchvatnou zimní krajinou.

Rozdíly v lyžích: to není jen o barvě

Navzdory mým počátečním představám, že běžecké lyže jsou jen běžecké lyže, jsem objevil, že klasické lyže se liší od bruslařských. Klasické lyže jsou delší a méně tuhé. Mají také hřeben uprostřed pro lepší grip. Naopak bruslařské lyže jsou kratší a tužší pro větší rychlost. Ta diskrétní, ale zásadní odlišnost mi pomohla překonat hranice svých fyzických i mentálních dovedností a přispěla k tomu, že jsem začal milovat běžecké lyžování.

Názvu je botám: Průvodce vázáním a botami

S lyžemi důležitě souvisí také systém vázání a boty. První seznámení s tímto tématem bylo dost mateřské, ale pak jsem to pochopil. Klasické běžecké boty jsou navrženy tak, aby udržely pouze přední část nohy u sebe, zatímco zadní část se při pohybu zvedá. Bruslařské boty naopak celou nohu drží přišroubovanou k lyžím. To mi pomáhá u druhé varianty dosáhnout rychlejšího a dynamičtějšího tempa.

Cvičení a technika: klíč k úspěchu

Když přišel den D a já měl vydat se na své první běžecké dobrodružství, uvědomil jsem si, že bez určité techniky a přípravy se toho moc nedosáhne. Na naučení se správné techniky jsem si dal dostatek času. A věřte mi, že stojí za to. Správná technika a kondiční příprava se u obou stylů běžeckého lyžování liší. Zatímco při klasickém lyžování pracuje celé tělo harmonicky, při bruslení je důležitá síla v nohou a stabilita v těle.

Tělesná příprava: Tvrdá práce se vyplatí

Díky své pitvě „hrášku” všeobecnějším jevům ve světě běžeckého lyžování nezašlo vniveč. Podařilo se mi zjistit, že pro dosažení lepších výsledků je potřeba mnoho přípravy. Jedno z pravidel, které se mi zvlášť vrylo do paměti, bylo: „tvrdá práce se vyplácí“. Trénink běžeckého lyžování je komplexní a zahrnuje silové cvičení, intervalový trénink, vytrvalostní trénink a dokonce i cvičení rovnováhy. Nemluvě o stravě, hydrataci a dostatku spánku. Připravte se, že se zapotíte!

Bezpečnost na lyžích: kdo chce být zdravý...

A konečně, mí přátelé, nejzásadnější rada ze všech. Bezpečnost není nikdy na odstřel, a to platí i v případě běžeckého lyžování. Bezpečnost provozu, menší riziko úrazu, dodržování všech bezpečnostních pravidel. Pamatujte, že bezohlednost na sjezdovce nebude nikdy vypadat dobře. Zážitek z jízdy by měl být hlavní, ne ohrožení svého nebo cizího zdraví. Naučil jsem se, že být zodpovědný a bezpečný v horách znamená také respektovat ostatní lyžaře, sníh a přírodu obecně.

A tak jsme došli na konec naší malé přednášky o klasickém běžeckém lyžování a bruslení na lyžích. Přála bych si, aby vás tato fascinující cesta inspirovala k tomu, abyste se i vy vydali na běžecké lyže a objevili, jakou radost a svobodu vám mohou přinést. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli styl, věřím, že budete mít stejně skvělé zážitky jako já. Do příště a užijte si lyžování!

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*