Ultimátní průvodce aquatlonem: Výzva na hranici vody a vytrvalosti

Ultimátní průvodce aquatlonem: Výzva na hranici vody a vytrvalosti
Jana Kopecká led 11 0 Komentáře

Základní principy aquatlonu

Možná si říkáte, že aquatlon je něco jako triatlon bez kola. A máte pravdu! Aquatlon, někdy též nazývaný aquathlon nebo aquabiathlon, je závod, který skládá ze dvou odvětví - plavání a běh. Pravidla jsou jednoduchá: nejdřív se zaplavuje určitá vzdálenost a hned na to následuje běžecký úsek. Není to jen otázka plavání a běhu, ale taky efektivního přechodu mezi těmito dvěma fazemi, což se nazývá tranzice. Délka závodu se může různit, od krátkých sprintů až po delší vytrvalostní výzvy. A právě tady jsem si v minulosti užívala adrenalinové vypětí na maximum, když jsem se z vody přetahovala do běžeckých bot jako zběsilá, abych si zajistila co nejlepší čas.

Jak se aquatlon liší od ostatních vícebojů

Aquatlon by se dal pokládat za mladšího bratra triatlonu. Zatímco triatlon obsahuje plavání, cyklistiku a běh, aquatlon se zaměřuje jen na plavání a běh. To znamená, že aquatlonové závody bývají kratší, rychlejší a možná i intenzivnější. Mimo jiné absence kola znamená méně logistiky, menší potřebu vybavení a snazší přístup pro nováčky ve světě vícebojů. Kvůli své přístupnosti je oblíbený na školských a amatérských akcích, ale najdete i profesionální závody po celém světě. Anebo, jak bych řekla já - to je takový jsem-si-nasadila-plavecké brýle-a-jo, zapomněla jsem na kolo, no tak běžím dál!

Příprava na aquatlon

Když se rozhodnete pro aquatlon, připravte se na důkladný trénink ve dvou disciplínách. Voda sice může být osvěžující po dlouhém běhu, ale vyžaduje úplně jinou sadu svalů a techniku. Mě osobně to vždycky připomíná, že jsem jako Bob - mám ráda i vodu, i sucho, prostě všechno na čem se dá dovádět! Ale zpět k tématu - kombinace plavání a běhu je náročná nejen fyzicky, ale i mentálně, protože musíte být schopni rychle se přizpůsobit změně prostředí. Minimálně dva až tři měsíce před závodem byste měli mít už zaběhnutý tréninkový plán, který zahrnuje obě disciplíny a tranzice. Hlavním klíčem je důsledná příprava, variabilní tréninky a pravidelná rekapitulace postupu. Pojďme si to rozkouskovat.

Plavecký trénink pro aquatlon

Plavání je často považováno za techničtější část aquatlonu. Platí zde, že čím lépe se technika ovládá, tím je plavání efektivnější a méně fyzicky náročné. Já obvykle trénuji ve veřejném bazénu, kde mě občas zaplavou i malí vodní mozarti, kteří předvádí svoje prvky synchronizovaného plavání. A to mi připomíná, jak je důležité se soustředit na vlastní rytmus a techniku namísto porovnávání s ostatními. Voda je tu, abychom se ve ní zdokonalili, ne jen aby nám odstraňovala pot ze čela, že jo?

Běžecký trénink pro aquatlon

Následuje běh, což je část, kterou lze lehce podcenit, zvlášť po náročné plavecké etapě. Rozhodně doporučuji zaměřit se na kvalitu běhu, ne jen na délku tréninku. Je důležité trénovat na různých terénech a v různých klimatických podmínkách, abyste se dovedli adaptovat na to, co vás na závodu čeká. Já jsem si jednou ve snaze být všestranná přidala k běžecké trati i překážky typu, 'kune, nelez mi pod nohy!', což sice nebyl standardní trénink, ale zdá se, že Bob je přirozeně nadaný trenér agilitního běhu.

Tranzice mezi plaváním a během

Část závodu, kterou nováčci často podceňují, je tranzice z plavání na běh. Tady není čas na to, abyste upíjeli kávu a sušili vlasy. Trénink efektivní tranzice může znamenat vzít si plavecké brýle dolů a zběsile se navlékat do běžeckých bot. Měla jsem tu čest ztratit jednou během tranzice ponožku a můžu vám říct, že běh na jednu ponožku není zrovna olympijský sport!

Výživa a hydratace

Budeme k tématu upřímní, bez správné výživy a hydratace nejste sportovec, ale sběratel medailí... z čokolády. Pro aquatlon je klíčová nejen během závodu, ale i v tréninku. Dobré načasování jídla před aktivitou, dostatečný příjem tekutin a správné složení stravy jsou základy úspěchu. Nemusíte se hned vrhat na superpotraviny nebo sponzorované proteiny - stačí zdravá strava, která vám dodá potřebnou energii v pravý čas. A pamatujme na to, že banán v cíli je někdy lepší než zlatá medaile. Aspoň máte do čeho kousnout!

Budiž vám aquatlon radostí

Tak a jsme u konce naší cesty poznání aquatlonu. Nezapomeňte, že záleží hlavně na zábavě a osobním zlepšení. Závodů se může zúčastnit skoro každý, takže se nestrachujte a vyzkoušejte co nejdříve aquatlon na vlastní kůži. A jestli se občas na startu vrátíte do dětských let, kdy jste na koupání vzali jen plavky a utěrku, prostě to přijměte. Nejde o to, jestli vyhrajete, ale o to, abyste na konci dne měli pocit, že jste dali do toho všechno a místo medaile obětavě vychuchlali svou vyčerpanou tělocvičnou duši.

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná. Povinná pole jsou označena *

*